10. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OBRAZEM: Světové dědictví UNESCO se rozrostlo. Podívejte se na nejzajímavější památky

Rezervace, do které migrují ptáci u Žlutého moře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rezervace, do které migrují ptáci u Žlutého moře. | foto: Yancheng Broadcasting Television

PRAHA Ve středu skončilo zasedání výboru pro světové dědictví UNESCO. Z nových 29 památek jsme pro vás vybrali čtrnáct nejzajímavějších.

Vatnajökull - ledovec a národní park na Islandu

Vatnajökull je považován za jediný současný kontinentální ledovec Evropy a zároveň je také jejím největším souvislým zaledněním. Svou plochou 8100 kilometrů čtverečních pokrývá zhruba 8-10 % plochy Islandu. Má nepravidelný, zhruba elipsovitý tvar. Začíná ve výšce 1700 metrů nad mořem a končí až nejvyšší horou Islandu Hvannadalshnjúkur (2109,6 m.n.m.), která z něj vyrůstá.

Z okrajů útvaru se spouští kolem dvaceti ledovcových splazů, které svou rozlohou zastíní i ledovce v Alpách. Jsou zde brány jako samostatné a jsou také pojmenovány. Jeden z největších je Öraefajökull, který je zároveň nejjižnější odnoží.

Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.