Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Světoví lídři gratulují Macronovi, Trump se těší na spolupráci

Žena v Paříži oslavuje vítězství Emmanuela Macrona v prezidentských volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena v Paříži oslavuje vítězství Emmanuela Macrona v prezidentských volbách. | foto: Reuters

PRAHA Nadšené ohlasy světových politiků začal Emmanuel Macron přijímat ihned po zveřejnění prvních odhadů výsledků dnešního druhého kola prezidentských voleb ve Francii, podle kterých přesvědčivě porazil Marine Le Penovou. Jako jedna z prvních přišla gratulace od německé kancléřky Angely Merkelové, které Macron následně po telefonu sdělil, že brzy zavítá do Berlína.

Britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump uvedli, že se těší na spolupráci s nově zvoleným prezidentem. Velmi rychle pogratulovali Macronovi i vedoucí představitelé Evropské unie.

Trump tak učinil i přesto, že jeho protiimigrační politika a ochranářská ekonomická opatření mají blíže k plánům poražené kandidátky Marine Le Penové než k liberálnímu Macronovu přístupu. „Gratuluji příštímu prezidentovi Francie Emmanuelu Macronovi k jeho dnešnímu velkému vítězství. Velice se těším na spolupráci s ním,“ uvedl Trump na twitteru.

Vítězství proevropského Macrona přivítalo Německo. „Vaše vítězství je vítězstvím pro silnou, jednotnou Evropu a pro francouzsko-německé přátelství,“ napsal mluvčí Angely Merkelové Steffen Seibert.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v reakci na volební výsledek apeloval na Merkelovou, aby zmírnila politiku vůči Francii. Podle něj by Německo mělo podporovat Macrona v boji proti populismu a euroskepticismu a „přestat neustále odporovat Francii se vztyčeným ukazováčkem, blokovat všechno a nechávat ji žadonit o každý kousek prostoru v politice“. Merkelová podle Reuters poté s Macronem absolvovala „velmi srdečný“ telefonický rozhovor, ve kterém jí údajně oznámil, že se „velmi rychle“ vydá na návštěvu Berlína.

Pouhých několik minut potřebovali vrcholní představitelé Evropské unie, aby pogratulovali Emmanuelu Macronovi k vítězství ve druhém kole francouzských prezidentských voleb. Francouzi si vybrali evropskou budoucnost, napsal Macronovi předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Gratuluji francouzskému lidu, že si vybral volnost, rovnost a bratrství nad tyranií ‚fake news‘,“ uvedl na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk. Připomněl tak fenomén nepřesných či lživých zpráv, především na sociálních sítích, kterými se v současnosti musí politici v předvolebních kampaních potýkat.

Britská premiérka Theresa Mayová, jejíž země opouští EU, uvedla, že s prounijním Macronem má „řadu společných priorit“. „Ministerská předsedkyně vřele blahopřeje zvolenému prezidentovi Macronovi k jeho volebnímu úspěchu. Francie je jedním z našich nejbližších spojenců,“ uvedla Mayová.

Úspěch Emmanuela Macrona přivítali také například italský premiér Matteo Renzi, skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, řecký premiér Alexis Tsipras a také vedoucí představitelé Slovenska. „Vítězství Macrona otevírá mimořádnou kapitolu naděje pro Francii a pro Evropu,“ napsal na twitteru Renzi. Tsipras považuje výsledek voleb za „inspiraci pro Evropu“.

Se vzkazem pro poraženou stranu naopak přišel nizozemský nacionalista Geert Wilders. „I tak dobrá práce, miliony vlastenců vám daly hlas! Příště vyhrajete, stejně jako já!“ napsal Wilders na twitteru.

Lidé oslavující vítězství Emmanuela Macrona v prezidentských volbách.
Nově zvolený prezident Emmanuel Macron při svém prvním projevu.

Čeští politici vítají vítězství proevropského Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyjádřil radost, že se voliči rozhodli pro Francii, která bude hrdou a silnou součástí Evropské unie. Macronovi k jasnému vítězství na twitteru pogratuloval. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zvolení Macrona vítá, protože jako prezident chce, aby Francie hrála silnou a konstruktivní roli v EU, což je v současné době důležité. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček dnes ČTK řekl, že vyjádření Hradu se dá očekávat v pondělí.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!