Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Izrael ztratil důležitého vůdce, napsal Cameron ke smrti Šarona

Vladimír Putin

  15:49aktualizováno  20:00
PRAHA - Ze světa začaly přicházet reakce státníků na úmrtí bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, kteří vesměs vyzdvihovali jeho historický význam zejména pro blízkovýchodní region. Pětaosmdesátiletý politik byl nicméně již osm let kómatu.

Někteří ho opěvovali, jiní zatracovali. Kontroverzní pověst zesnulého Ariela Šarona však nic nemění na tom, že byl jedním z nejvýraznějších blízkovýchodních politiků, jehož působení utvářelo soudobou podobu Státu Izrael. foto: ČTK

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy věnoval bývalý izraelský premiér Šaron svůj život své zemi. "Jménem amerického lidu Michelle a já sdílíme svou nejhlubší soustrast s rodinou bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona a lidem Izraele za ztrátu vůdce, který zasvětil svůj život Státu Izrael," reagoval Obama v prohlášení.

"Znovu potvrzujeme náš neochvějný závazek bezpečnosti Izraele a naše uznání za trvalé přátelství mezi našimi oběma zeměmi a národy. Budeme i nadále usilovat o trvalý mír a bezpečnost pro obyvatele Izraele, včetně našeho závazku dosáhnout (vzniku) dvou států působících vedle sebe v míru a bezpečí. Ve chvíli, kdy Izrael se loučí s premiérem Šaronem, uctíváme společně s izraelským lidem jeho zásluhy za jeho zemi," dodal Obama podle Bílého domu.

Francouzský prezident François Hollande.

Francouzský prezident François Hollande označil Šarona za významnou osobnost v historii Izraele. "Po dlouhé vojenské a politické kariéře se rozhodl se obrátit k dialogu s Palestinci," sdělil v krátkém prohlášení.

Britský premiér David Cameron

"Ariel Šaron je jednou z nejvýznamnějších osobností v izraelské historii a jako předseda vlády dělal odvážná a kontroverzní rozhodnutí ve snaze o mír. Izrael dnes ztratil důležitého vůdce," reagoval britský premiér David Cameron.

Pan Ki-mun

"Šaron byl hrdinou svého lidu, nejprve jako voják a pak jako státník," podotkl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Na Šarona se bude vzpomínat pro jeho politickou odvahu a odhodlání provést bolestivé a historické rozhodnutí o stažení izraelských osadníků a vojáků z pásma Gazy," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin v soustrastném telegramu premiéru Netanjahuovi napsal, že Rusko bude na Šarona vzpomínat jako na "důsledného zastánce rozvoje přátelských rusko-izraelských vztahů". Šaron podle Putina významně osobně přispěl k upevnění vzájemně výhodné spolupráce. Jeho osobní vlastnosti a ochrana izraelských zájmů se těšily velké úctě mezi izraelskými občany a posílily i jeho autoritu na mezinárodní scéně, citovala z Putinova dopisu tisková služba Kremlu.

Angela Merkelová

"Ariel Sharon byl izraelský vlastenec, který má velké zásluhy o svou zemi. Se svým odvážným rozhodnutím odsunout izraelské osadníky z pásma Gazy učinil historický krok na cestě k dohodě s Palestinci," reagovala německá kancléřka Angela Merkelová. Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera byl Šaron "doslova od počátku neúnavným obráncem své milované vlasti, Izraele".

Hillary a Bill Clintonovi na pohřbu Václava Havla

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka, bývalá ministryně zahraničí Hillary, ve své společné reakci uvedli, že Šaron "věnoval svůj život Izraeli, aby mu dal život, udržel jej a zachoval, a na konci své dlouhé kariéry vytvořil novou politickou stranu zaměřenou jen mír a trvalou bezpečnost".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Pro izraelského premiéra Benjamina Netanjahua byl Šaron velký bojovník a vůdce, který zůstane navždy zapsán v srdci národa. Pro izraelského prezidenta Šimona Perese to pak byl nejenom odvážný voják a státník, ale také jeden z největších obhájců Izraele.

Naopak Samí abú Zuhrí, mluvčí palestinského hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy, prohlásil, že "po odchodu tohoto tyrana Hamas ještě více věří ve své vítězství". Ani Džibríl Radžúb, zástupce Fatahu, tedy organizace, která s Izraelem na rozdíl od znepřáteleného Hamasu vede mírové rozhovory a která ovládá území na západním břehu Jordánu, nevolil diplomatická slova. Šaron podle něj byl "zločinec, který nese odpovědnost za smrt (bývalého palestinského vůdce Jásira) Arafata". "Doufali jsme, že ho bude soudit Mezinárodní trestní soud jako válečného zločince," dodal.

Mezinárodní organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch také vyjádřila politování, že Šaron nebyl pohnán před soud za masakry v palestinských táborech při izraelské invazi do Libanonu v roce 1982.

Zemřelý Šaron byl dle Svobody a Zaorálka velkou osobností Izraele

MIloš Zeman.

Bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona vnímá prezident Miloš Zeman jako velkého a statečného státníka. Obdobně o něm mluví i šéf české diplomacie Jan Kohout, který vyjádřil velký smutek nad úmrtím Šarona v kondolenci zaslané izraelskému ministru zahraničí.

"Byl to velký a statečný státník, který se nebál bojovat za svobodu svého národa," tlumočil ČTK Zemanovo vyjádření jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj prezident zašle kondolenci svému izraelskému protějšku. Kohout v kondolenci, kterou ČTK poskytla jeho mluvčí Johana Grohová, mluví o Šaronovi jako o skvělém člověku, neohroženém bojovníkovi a skutečném státníkovi. Připomíná jeho odvážné kroky při obraně Izraele i podíl na otevření cesty, která by snad mohla vést k míru mezi Izraelem a Palestinci.

Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron byl jednou z nejvýraznějších osobností Izraele a výrazně ovlivnil historii tohoto státu. V reakci na jeho úmrtí to ČTK řekli někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se před deseti lety s Šaronem setkal, a místopředseda ČSSD a možný nový šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Současnou politickou scénu Blízkého východu podle nich ale Šaronova smrt zřejmě nepoznamená, protože do ní už několik let nezasahoval. Počátkem roku 2006 totiž utrpěl těžkou mrtvici a po ní zůstal v kómatu.

Cyril Svoboda

"Považuji Ariela Šarona za jednoho z největších státníků Izraele, vykonal pro jeho vybudování, nezávislost, obranu a bezpečí velké dílo," prohlásil Svoboda a vzpomenul i na někdejší setkání s Šaronem, který podle něj měl nadhled, viděl souvislosti a měl jasnou vizi. "Bylo docela hezké, že když jsme skončili náš rozhovor, tak jedna z našich diplomatek řekla: "Toho bych volila". On byl totiž velmi přesvědčivý i v tom, co říkal," uvedl Svoboda.

MInistr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Také Zaorálek mluví o zemřelém Šaronovi jako velké postavě izraelské politiky a člověku, který se výrazně zapsal do izraelské historie. "Nicméně už několik let se bohužel nacházel ve velmi vážném stavu, takže už je to delší doba, kdy neovlivňoval izraelskou politiku, proto si nemyslím, že by to mělo mít nějaký dopad na politickou scénu," řekl Zaorálek.

Ani podle místopředsedy Asociace pro mezinárodní otázky Václava Nekvapila nebude Šaronova smrt impulsem k nějakým změnám v blízkovýchodních vztazích. Možná se podle něj ale oživí debata v zemích jako Libanon, kde se Šaron rovněž zapsal do historie. "Šaron měl v zemích mimo Izrael obraz špatný a na tom ta smrt asi nic nezmění, ale uvnitř Izraele si ji vylepšil stažením z Gazy a změnil pověst takového jestřába v člověka, který uměl kompromis, což se možná připomene," řekl ČTK Nekvapil.

Za Českou republiku se pohřbu zúčastní premiér Jiří Rusnok a ministr obrany Vlastimil Picek, řekla ČTK mluvčí vlády Jana Jabůrková.

Zemřel Ariel Šaron. 'Král Izraele' a 'řezník z Bejrútu' byl 8 let v komatu

Ariel Šaron zemřel ve věku nedožitých 86 let.
Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...