15. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švýcarská banka zablokovala účty Mezinárodní šachové federaci. Předseda se zapletl do obchodů s IS

Předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov. | foto: wikimedia.org

ŽENEVA/PRAHA Mezinárodní šachová federace se dostala do finančních potíží. Její předseda Kirsan Iljumžinov, který měl v minulosti velmi blízko k Vladimiru Putinovi, se totiž ocitl na sankčním listu USA. Švýcarská banka USB tak kvůli striktní politice zmrazila všechna aktiva na účtech federace.

„Byla to jen otázka času, než budeme muset řešit tento vážný problém,“ uvedl v prohlášení na webových stránkách pokladník šachové federace Adrian Siegel. Iljumžinov byl totiž na sankčním listu kvůli pomáhání syrské vládě k nákupu ropy od Islámského státu již od listopadu 2015.

Předseda federace se několikrát pokoušel prokázat, že obvinění ze strany USA jsou lichá a že jde pouze o snahu Američanů ho zdiskreditovat, ale neuvěřili mu ani sami členové federace. V prosinci 2015 přišel Iljumžinov o „veškreré právní, finanční a obchodní pravomoci.“

Federace předala veškeré dostupné informace o práci předsedy do rukou švýcarské banky UBS v naději, že účty zůstanou otevřené. I přes opakované ujištění předsedy, že bude v blízké době ze sankčního seznamu stažen, rozhodla se banka po dvou letech uzavřít šachistům účty.

„Švýcarská strategie bílých peněz neumožňuje podnikání a spolupráci s žádnou osobou, či institucí, které se vyskytují na sankční listině ministerstva financí USA,“ vysvětlil počínání banky Siegel. 

Švýcaři přistoupili k těmto opatřením v reakci na obvinění, že jejich banky nereagují na kriminální aktivity vlastníků účtů a zavírají před nimi oči. Podle médií je nepravděpodobné, že by banka uvolnila účty dokud bude Iljumžinov předsedou.

Finanční problémy

Šachová federace se přitom v současnosti skutečně potýká s „vážným problémem“ placení účtů. Podle serveru The Telegraph mají pořadatelé jen pár týdnů do velkého play-off turnaje v Berlíně, kde hlavní cenou je 460 tisíc dolarů (téměř 9,5 milionu korun).

„Shrnu-li naši situaci, problémy Kirsana Iljumžinova značně poškodily podnikatelské aktivity Mezinárodní šachové federace a budeme muset hledat nová bankovní spojení,“ dodal závěrem pokladník.

Kirsan Iljumžinov je ruský politik kalmycké národnosti. V letech 1993 až 2010 byl prezidentem Kalmycké republiky v rámci Ruské federace a funkci předsedy Mezinárodní šachové federace zastává již od roku 1995.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky