Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Symbol terorismu RAF je ‚doma‘. Do Německa se vrátil letoun unesený před 40 lety do Somálska

Svět

  18:00
FRIEDRICHSHAFEN - Letadlo Landshut společnosti Lufthansa, unesené před 40 lety teroristy napojenými na ultralevicovou Frakci Rudé armády (RAF), je z velké části znovu v Německu. Ve Friedrichshafenu u Bodamského jezera přistál v sobotu ráno nákladní letoun typu Antonov 124 s mnoha kusy rozebraného stroje Landshut.

Letadlo společnosti Lufthansa, známé též jako Landshut, které bylo v roce 1977 unesené teroristy. foto: Reuters

Zbývající části mají dorazit z Brazílie v poledne dalším nákladním letounem. Převezeny budou do Dornierova muzea ve Friedrichshafenu, kde bude Landshut po renovaci vystaven, informovala agentura DPA.

Lufthansa jedná o převzetí velké části aerolinek Air Berlin, píše agentura

Na podzim 1977 čelila spolková republika do té doby bezprecedentní vlně teroristických činů a únosů. Druhá generace Frakce Rudé armády (RAF) se jimi snažila dosáhnout osvobození zakladatelů této teroristické skupiny Andrease Baadera, Gudrun Ensslinové a Jana-Carla Raspeho, kteří v té době seděli ve zvláštní části stuttgartského vězení Stammheim

Vyčerpávající drama nakonec v noci na 18. října na somálském letišti ukončilo...
Novináři před ruským letounem Antonov An-124, který přivezl části rozebraného...

Součástí teroristické vlny byl i únos letadla Boeing 737 společnosti Lufthansa, které směřovalo z Mallorky do Frankfurtu nad Mohanem. Čtyřčlenné palestinské komando spolupracující s RAF se stroje s 86 cestujícími a pěti členy posádky zmocnilo 13. října. Po několika mezipřistáních - během jednoho z nich teroristé zastřelili kapitána letadla - stroj o čtyři dny později dosedl na plochu letiště v somálském hlavním městě Mogadišu.

Vyčerpávající drama nakonec v noci na 18. října na somálském letišti ukončilo speciální německé protiteroristické komando GSG 9, kterému se podařilo rukojmí osvobodit. Všichni akci přežili. Trojice zakládajících členů RAF byla ten samý den ráno nalezena mrtvá ve svých celách; spáchala sebevraždu.

Boeing 737 společnosti Lufthansa směřovalo z Mallorky do Frankfurtu nad...

Stroj Landshut, jehož jméno je od té doby nerozlučně spjato s terorismem RAF, německá Lufthansa opravila a už o čtyři týdny po osvobození znovu používala až do roku 1985. Po několikanásobné změně majitele letadlo nakonec skončilo zrezivělé na brazilském „hřbitově letadel“ ve městě Fortaleza.

Letos stroj koupilo německé ministerstvo zahraničí za 20 tisíc eur (520 tisíc korun), což podle něho odpovídá ceně šrotu o stejné váze. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) k nákupu uvedl, že dějiny letadla jsou dramatické a nanejvýš aktuální v dnešní době, kdy nás ohrožuje docela jiný druh terorismu. Poselství Landshutu je „nenecháme se zastrašit“, řekl ministr Gabriel.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat