28. března 2019 12:55, aktualizováno  16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sympatizant IS, jehož dva komplice zatkli v Praze, útočil na vlaky v Německu. Napínal přes koleje ocelová lana

Rychlovlak ICE 3 NS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlovlak ICE 3 NS. | foto: wikimedia.org/S. Terfloth

PRAHA Napínal ocelová lana přes koleje, poškozoval vedení elektrického proudu a na kolejiště umisťoval předměty. 42letý Iráčan Kaser A. chtěl tímto způsobem docílit vykolejení a přerušení provozu u německého rychlovlaku ICE, a to s cílem dosáhnout co největšího počtu obětí.

Ve středu ho zadržely rakouské protiteroristické jednotky Cobra nedaleko jeho bytu, ve čtvrtek na něj Rakousko uvalilo vazbu. Krátce předtím muž, který sympatizoval s islamisty, zakoupil další ocelová lana a chtěl připravit další útok. Iráčan tvrdí, že s muži zadrženými v Praze nemá nic společného.

7. října 2018 napnul ocelové lano o průměru 0,8 centimetrů na koleje na trase mezi Norimberkem a Mnichovem. Díky tomu, že lano bylo příliš slabé, rychlovlak místem projel bez poškození a nikdo z cestujících přitom neutrpěl újmu. O několik měsíců později, 23. prosince 2018, upevnil další ocelová lana mezi sloupy vedení vysokého napětí u železniční linky v Berlíně. I to se obešlo bez zraněných. V obou případech našli policisté na místě činu arabsky psaný dopis, na němž byla vyobrazena vlajka islámského státu.

Zapomněl na otisky prstů

Jak uvedl deník Bild, udělal si pachatel v jedné vídeňské kopírovací službě udělat kopie dopisu, avšak originál v přístroji omylem zapomněl. Vyšetřovatelé zajistili otisky prstů a při srovnání s databází zjistili, že otisky se shodují s těmi, které nalezli svého času němečtí policisté.

Kaser A. se narodil v iráckém Bagdádu a do Rakouska přišel v roce 2012 jako uprchlík. Požádal o udělení azylu, později se oženil a založil rodinu. V Iráku prošel vojenským výcvikem a sloužil v řadách armády přibližně 15 let. Ví se o něm, že je stoupencem bývalého diktátora Saddáma Husajna, jehož běžně označoval jako „prezidenta mučedníka“. Na svých facebookových stránkách oslavoval islamistické kazatele a po útocích na mešity v novozélandském městě Christchurch, při které zahynulo padesát lidí, vyzýval muslimy, aby se chopili zbraní. Jeho příspěvky na sociálních sítích vynikaly nenávistí vůči Spojených státům.

Hlídal v nákupních centrech

V Rakousku pracoval Iráčan pro různé soukromé bezpečnostní služby, které hlídaly mimo jiné v nákupních centrech nebo při fotbalových utkáních.

Policie ho zatkla pro podezření ze spáchání teroristického činu. Již dříve proti němu vzneslo státní zastupitelství v Mnichově obžalobu pro pokus o vraždu. Jeho právní zástupce uvedl pro deník Bild, že jeho klient „chtěl vyjádřit své politické stanovisko proti Spolkové republice Německo.“ Zároveň prý Iráčan popřel, že by měl vazby na IS a své kroky podnikal na vlastní pěst.

Rakouský list Neuen Kronenzeitung přinesl informaci, že Iráčan by mohl na svědomí ještě další útok z letošního února, ke kterému došlo na železniční trase mezi Dortmundem a Münsterem v západní části Německa. Tehdy umístil někdo na koleje betonové desky a pneumatiku, do nichž narazil osobní vlak. Při nárazu nebyl nikdo zraněný.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?