Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sympatizant IS, jehož dva komplice zatkli v Praze, útočil na vlaky v Německu. Napínal přes koleje ocelová lana

Rychlovlak ICE 3 NS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlovlak ICE 3 NS. | foto: wikimedia.org/S. Terfloth

PRAHA Napínal ocelová lana přes koleje, poškozoval vedení elektrického proudu a na kolejiště umisťoval předměty. 42letý Iráčan Kaser A. chtěl tímto způsobem docílit vykolejení a přerušení provozu u německého rychlovlaku ICE, a to s cílem dosáhnout co největšího počtu obětí.

Ve středu ho zadržely rakouské protiteroristické jednotky Cobra nedaleko jeho bytu, ve čtvrtek na něj Rakousko uvalilo vazbu. Krátce předtím muž, který sympatizoval s islamisty, zakoupil další ocelová lana a chtěl připravit další útok. Iráčan tvrdí, že s muži zadrženými v Praze nemá nic společného.

7. října 2018 napnul ocelové lano o průměru 0,8 centimetrů na koleje na trase mezi Norimberkem a Mnichovem. Díky tomu, že lano bylo příliš slabé, rychlovlak místem projel bez poškození a nikdo z cestujících přitom neutrpěl újmu. O několik měsíců později, 23. prosince 2018, upevnil další ocelová lana mezi sloupy vedení vysokého napětí u železniční linky v Berlíně. I to se obešlo bez zraněných. V obou případech našli policisté na místě činu arabsky psaný dopis, na němž byla vyobrazena vlajka islámského státu.

Zapomněl na otisky prstů

Jak uvedl deník Bild, udělal si pachatel v jedné vídeňské kopírovací službě udělat kopie dopisu, avšak originál v přístroji omylem zapomněl. Vyšetřovatelé zajistili otisky prstů a při srovnání s databází zjistili, že otisky se shodují s těmi, které nalezli svého času němečtí policisté.

Kaser A. se narodil v iráckém Bagdádu a do Rakouska přišel v roce 2012 jako uprchlík. Požádal o udělení azylu, později se oženil a založil rodinu. V Iráku prošel vojenským výcvikem a sloužil v řadách armády přibližně 15 let. Ví se o něm, že je stoupencem bývalého diktátora Saddáma Husajna, jehož běžně označoval jako „prezidenta mučedníka“. Na svých facebookových stránkách oslavoval islamistické kazatele a po útocích na mešity v novozélandském městě Christchurch, při které zahynulo padesát lidí, vyzýval muslimy, aby se chopili zbraní. Jeho příspěvky na sociálních sítích vynikaly nenávistí vůči Spojených státům.

Hlídal v nákupních centrech

V Rakousku pracoval Iráčan pro různé soukromé bezpečnostní služby, které hlídaly mimo jiné v nákupních centrech nebo při fotbalových utkáních.

Policie ho zatkla pro podezření ze spáchání teroristického činu. Již dříve proti němu vzneslo státní zastupitelství v Mnichově obžalobu pro pokus o vraždu. Jeho právní zástupce uvedl pro deník Bild, že jeho klient „chtěl vyjádřit své politické stanovisko proti Spolkové republice Německo.“ Zároveň prý Iráčan popřel, že by měl vazby na IS a své kroky podnikal na vlastní pěst.

Rakouský list Neuen Kronenzeitung přinesl informaci, že Iráčan by mohl na svědomí ještě další útok z letošního února, ke kterému došlo na železniční trase mezi Dortmundem a Münsterem v západní části Německa. Tehdy umístil někdo na koleje betonové desky a pneumatiku, do nichž narazil osobní vlak. Při nárazu nebyl nikdo zraněný.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!