Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syn bývalé polské premiérky končí kvůli krizi víry jako kněz. Pověst mu prý zničily klepy a výmysly

Premiérka Beata Szydl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiérka Beata Szydl | foto: Marcin Stepien/ Agencja Gazeta

Varšava Syn bývalé polské premiérky Beaty Szydlové poprosil papeže, aby jej propustil z duchovního stavu mezi laiky. „S bolestí potvrzuji, že se mi nepodařilo překonat krizi víry a poslání,“ napsal Tymoteusz Szydlo (27) v prohlášení, které se v katolické zemi okamžitě stalo zprávou dne.

„Šokující rozhodnutí!“ napsal například server Fakt.pl. Papežova odpověď ještě není známa, ale mnohá polská média považují odchod expremiérčina syna z řad kléru za hotovou věc.

Lídr polské opoziční strany Právo a Justice Jaroslaw Kaczynski dává polibek...
„Žena, která nenávidí ženy.“ Portrét premiérky Beaty Szydłové jako tváře...

Szydlo si postěžoval, že jeho „pověst jako kněze zničily klepy a výmysly“, šířící se v senzacechtivých médiích, oživované ovšem podle něj také lidmi blízkými církvi.

Připustil, že časem začal pochybovat o svém poslání. Krizi se prý pokoušel překonat i tím, že místo nástupu do farnosti v Osvětimi v posledních měsících čerpal časově neomezenou dovolenou jako poslední šanci vyřešit si konflikt svědomí. Omluvil se nyní všem, kteří se jeho postupem mohou cítit dotčeni či pohoršeni. 

Život bez mediální slávy

Szydlo zalitoval, že kvůli funkcím jeho matky dostala jeho tvář v Polsku do obecného povědomí. Opoziční list Gazeta Wyborcza ale připomněl, že premiérčin syn býval „hvězdou polského duchovenstva“. Když měsíc po vysvěcení v červnu 2017 sloužil mši na Jasné Hoře, nejposvátnější svatyni polských katolíků, v prvé řadě seděly vládní a stranické špičky: premiérka Szydlová s manželem, předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, ministři, prezidentova choť i vedení parlamentu. Mladý kněz se v té době podle deníku nevyhýbal ani médiím a hodně mluvil o „službě svobodě“ a o „osvobození se od hříchu“.

Chvilek mediální a politické slávy prý nyní Szydlo lituje. „Samozřejmě si uvědomuji, že jsem se taky dopustil řady chyb, zvláště po vysvěcení, když jsem se nepostavil proti pokusům spojovat mě s jistou politickou stranou. Nikdy to nebylo mým cílem, ale chybělo mi odhodlání protestovat. Co horší, nechal jsem se vtáhnout do akce, která mohla být vykládána jako poskytnutí politické podpory,“ napsal v prohlášení pro katolickou agenturu KAI. Szydlo nyní doufá v to, že konečně bude moci normálně žít, poznamenal jeho právní zástupce.

Právě Szydlův advokát ovšem nedávno hrozil žalobou médiím šířícím klepy, že se prý mladý farář stal otcem.

Beata Szydlová stála v čele polské vlády od nástupu konzervativní strany PiS k moci v roce 2015. Po dvou letech ji v čele kabinetu vystřídal nynější premiér Mateusz Morawiecki, avšak Szydlová zůstala jako místopředsedkyně vlády. Z vlády odešla po zvolení poslankyní Evropského parlamentu letos v červnu.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.