25. října 2018 18:11, aktualizováno  18:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syn Chášukdžího zřejmě odletěl do USA. Dosud nesměl vycestovat

Zavražděný novinář Džamál Chášukdží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavražděný novinář Džamál Chášukdží. | foto: Reuters

RIJÁD Syn zavražděného saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího Saláh ve čtvrtek opustil Saúdskou Arábii, informovala agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje blízké Chášukdžího rodině.

Saláh Chášukdží, který má podle Reuters i televize CNN občanství Saúdské Arábie a také USA, dosud nesměl vycestovat, úřady mu před několika měsíci zabavily pas. Podle agentury AFP ve čtvrtek odletěl do Washingtonu.

Podle dřívějších informací měla zákaz vycestovat ze Saúdské Arábie v posledních měsících celá rodina novináře Chášukdžího, který půldruhého roku žil v USA a kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána. Podle některých názorů se tak vedení monarchie snažilo přimět novináře Chášukdží, aby se vrátil do Saúdské Arábie.

Saláhovi kondoloval král i korunní princ

Džamál Chášukdží se ale do své země nevrátil a 2. října byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel vyřídit doklady kvůli svatbě. Chtěl se oženit s tureckou přítelkyní poté, co se rozvedl se saúdskoarabskou manželkou. Podle novinářova přítele Jahjá Asírího, který žije v Londýně, byl Chášukdží nucen se rozvést, protože jeho žena dostala na neurčito zákaz vycestovat ze Saúdské Arábie.

Tento týden vyvolalo pobouření na sociálních sítích video a fotografie z úterní návštěvy Chášukdžího syna Saláha a bratra Sáhila u královského dvora v Rijádu, kde oběma pozůstalým osobně kondolovali král Salmán a korunní princ Muhammad. Právě korunní princ totiž podle mnohých stojí za novinářovou vraždou.

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že Chášukdží konzulát 2. října opustil. Až po více než dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel, ale nejprve tvrdila, že byl zabit při potyčce. Nyní Rijád připouští, že šlo o vraždu, ale tvrdí, že vše se odehrálo v rámci operace, o níž nejvyšší vedení Saúdské Arábie nevědělo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!