Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Syn proruského vůdce okrádal Moskvu

Svět

  11:01
MOSKVA/PRAHA - Ruští vyšetřovatelé si už v říjnu předvolali k výslechu Olega Smirnova, syna vůdce Podněsterské republiky. Nedostavil se. Viní ho z krádeže 160 milionů rublů.

Syn proruského vůdce okrádal Moskvu

Syn vůdce samozvané Podněsterské republiky, kterou kontroluje Moskva, je podezřelý z krádeže peněz určených na humanitární účely. Ruští vyšetřovatelé ho chtějí vyslechnout, ale on „pozvání“ do Moskvy bojkotuje. Včera se ruská strana nechala slyšet, že je odhodlána Olega Smirnova k výpovědi přinutit.

Moldavsko pokládá Podněstří za své území a většina mezinárodního společenství ho v tom podporuje. A na kriminální praktiky „moskevských chráněnců“ – tedy předáků Podněstří – opakovaně upozorňuje. Rusko ale podobně jako v gruzínských separatistických enklávách Jižní Osetii a Abcházii zohledňuje především oddanost Kremlu, byť tím nepřímo podporuje pronikání mafiánských metod a zákonů podsvětí do nejvyšší politiky. Tentokrát ale Moskvě došla trpělivost. Jde totiž o krádež ruských peněz, které měly být využity na humanitární pomoc obyvatelům Podněstří. Oleg Smirnov a jeho obchodní partner Oleg Brizickij jsou podezřelí, že si podstatnou část humanitární „zásilky“ přivlastnili.

Už koncem října zaslali ruští vyšetřovatelé oběma mužům obsílku. Měli vypovídat ve věci krádeže 160 milionů rublů (asi 95 milionů korun) určených podněsterským důchodcům a na podporu zemědělství této separatistické republiky. Výslech se ale nekonal pro nepřítomnost svědků. Nyní představitel vyšetřovacího výboru Vladimir Markin připouští, že Smirnov i Brizickij mohou být k výpovědi donuceni zákonnými prostředky. Podle médií jsou ale oba muži na Kypru a nic nesvědčí o tom, že by se chtěli brzy vrátit a spolupracovat s ruskou prokuraturou.

Samozvaný doživotní vládce

Rusko sice v minulosti významně přispělo k faktickému odtržení Podněsterské republiky od Moldavska, v poslední době ale není s tamní situací spokojeno a vyzývá separatisty k větší spolupráci s Kišiněvem. Podněsterské vedení v čele s prezidentem s Igorem Smirnovem vyjadřuje naopak ochotu připojit se k Rusku. Jenže Moskva se takového spojence začíná obávat.

Smirnov se pasoval do role samozvaného doživotního vládce a imitace voleb na tom nemůže nic změnit. Nedávno mu dokonce šéf administrativy Kremlu Sergej Naryškin naznačil, aby popáté o prezidentskou funkci raději neusiloval. „Poradili jsme Smirnovovi, aby udělal místo novým politickým silám, které dokážou region dostat ze sociální krize,“ prohlásil představitel Kremlu.

A v nadcházejících volbách Moskva nyní 70letého Smirnova vůbec poprvé nepodporuje. Vsadila na „novou tvář“ – kandidáta za stranu Obnova Anatolije Kaminského. Hlasování o nové hlavě neuznané republiky se uskuteční 11. prosince letošního roku. Smirnov po 20 letech téměř absolutistické vlády nad tímto územím zřejmě bude „odejit“ do ústraní – bez podpory Ruska se v této enklávě neprosadí žádný politik. Zda stávající lídr separatistů opustí nejvyšší funkci dobrovolně, není jisté – v roce 1990 velel i ozbrojeným silám, které dosáhly faktického odtržení od Moldavska. Ovšem za vydatné podpory Rusů.