12. dubna 2018 19:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syřan se pět týdnů nemůže dostat z tranzitu letiště v Malajsii, zčásti kvůli válce v Sýrii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Jeden syrský občan tráví už pět týdnů v tranzitní zóně letiště v malajsijské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden syrský občan tráví už pět týdnů v tranzitní zóně letiště v malajsijské... | foto: YouTube

Kuala Lumpur/Malajsie  Jeden syrský občan tráví už pět týdnů v tranzitní zóně letiště v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru, zčásti kvůli válce v Sýrii. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Do Malajsie byl deportován v roce 2016 ze Spojených arabských emirátů (SAE), kde mu po propuknutí války v Sýrii propadlo pracovní vízum. Do Malajsie ho nepustí a pokusy dostat se do Ekvádoru nebo Kambože byly marné.

„Zoufale potřebuji pomoc. Přežívání na letišti už nezvládám, ta nejistota mě dovádí k šílenství,“ říká Syřan Hasan Kuntar. Tvrdí, že se po celou dobu nemohl osprchovat, došlo mu čisté oblečení a ztratil pojem o čase. Stravu mu poskytují zaměstnanci letiště, spí na zemi za improvizovanou zástěnou.

„Do SAE jsem odletěl hledat práci, ale kvůli válce (v Sýrii) jsem tam přišel jak o místo, tak o pracovní povolení,“ uvedl Kuntar. Z emirátů byl loni deportován do Malajsie, protože „ta je jednou z mála zemí světa, jež dává Syřanům jako já po příjezdu víza“, vysvětlil.

09.dubna 2018 v 06:32, příspěvek archivován: 12.dubna 2018 v 19:55

VIDEO: ?????? ??? ????? #??????_???? #??????_???? #??????_??????? #????_????_?????_??????????_?????? @zyazigi @jamalrayyan @JKhashoggi @BBCArabic @cnnarabic @Benguennak @bbcarabicalerts @RassdNewsN @AnaAlarabytv @TurkiAldakhil @tafa3olcom @HonaAlJazeera htt

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

الازمة كما اراها #المطار_بيتي #حكايتي_حسان #يوميات_بالمطار #سوري_عالق_بمطار_كوالالمبور_الدولي @zyazigi @jamalrayyan @JKhashoggi @BBCArabic @cnnarabic @Benguennak @bbcarabicalerts @RassdNewsN @AnaAlarabytv @TurkiAldakhil @tafa3olcom @HonaAlJazeera https://t.co/cs2sVSM2bZ

Kuntar získal tříměsíční turistické vízum a rozhodl se odletět do Ekvádoru. Aerolinky Turkish Airlines jej ovšem nepustily na palubu. Navíc překročil délku pobytu vymezeného vízem a skončil na seznamu nežádoucích osob.

Posléze se pokusil dostat do Kambodže, ale ani tam mu nepovolili vstoupit do země a zabavili mu pas. Muž se tak 7. března ocitl zpět v Kuala Lumpuru a od té doby zůstává na místním letišti.

Do Sýrie se vrátit nemůže - původně z ní odešel v roce 2006, aby se vyhnul vojenské službě. Od té doby je tam na něj vystaven zatykač. Účastnit se syrského konfliktu odmítá.

ČTK
  • 2Diskuse