Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
23. října 2013 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syřan unikl al-Káidě chvilku před popravou. Strašlivě mě týrali, říká

Mladému Syřanovi se podařilo uprchnout z věznice vedené islamistickými rebely. Vylíčil tamní otřesné podmínky (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladému Syřanovi se podařilo uprchnout z věznice vedené islamistickými rebely. Vylíčil tamní otřesné podmínky (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

Mladému syrskému aktivistovi, jehož před dvěma měsíci uvěznili povstalečtí fundamentalisté, se podařilo uprchnout pouhých několik hodin před svou popravou. Podmínky v rebelské věznici jsou horší než u Asada, mučení je nesnesitelné, říká.

Osmadvacetiletému syrskému aktivistovi média říkají Thaer. Nejde však o jeho skutečné jméno. Muž, který v Sýrii pracoval jako tlumočník pro zahraniční novináře, se bojí o život a svou rodinu. Momentálně je v Turecku, kam se mu podařilo utéct ze syrského vězení. Jen pár hodin před plánovanou popravou.

Povstalci jej před zajali před dvěma měsíci ve zhruba třicetitisícovém městě Azaz na severozápadě země. Strategické místo, které leží asi 30 kilometrů od Aleppa v bezprostřední blízkosti tureckých hranic, bylo tou dobou ve správě umírněné povstalecké skupiny Severní bouře (Liwa Asifat al-Šamal). Její členové se domnívali, že odhalili britského špiona.

Kontrolu nad městem však záhy přebrali militantní islamisté z hnutí Islámský stát Iráku a Sýrie (ISIS). To patří mezi nejradikálnější islamistické milice v zemi zmítané občanskou válkou. Jeho vedení se otevřeně hlásí k teroristické síti al-Káida. Spolu s městem připadli radikálním islamistům i tamní zajatci, a to včetně osmadvacetiletého Thaera.

ČTĚTE TAKÉ:

Aktivistu nejdříve přímo v Azazu donutili natočit několik videí. Přiznal se v nich mimo jiné i k tomu, že ve spolupráci se stoupenci Severní bouře a Velkou Británií připravoval vraždu vysokých představitelů skupiny ISIS.

Nahrávku pak džihádisté pustili jeho otci a bratrům. "Řekli jim, že mají na výběr. Buď mě můžou zabít sami, nebo to udělá ISIS," vzpomíná Thaer. K účasti na vraždě se přitom přiznal jen proto, aby unikl mučení.

"Nabídl jsem jim, že řeknu, cokoli budou chtít. Jen když s tím přestanou," vysvětlil tlumočník britskému listu The Times. Mezi donucovací prostředky patřilo bití, pálení elektrickým kabelem a věšení domnělého agenta ke stropu za zápěstí.

V opuštěné továrně jsou i tři západní novináři, tvrdí Thaer

"Podmínky ve věznicích al-Káidy jsou horší než u Asada," říká mladý aktivista s tím, že po natočení videí byl přesvědčený, že jej čeká jistá smrt. Věznice v Azazu přitom nebyla jediná, kterou navštívil. Teroristé Thaera po nějaké době převezli do opuštěné továrny v Aleppu, kde drží asi stovku dalších zajatců.

"Dva z vězňů tam zemřeli přímo během mučení. Dalšího zranili tak vážně, že se nakonec rozhodl spáchat sebevraždu. Vypil vodu s rozmíchaným pracím práškem," vzpomíná aktivista s tím, že v aleppské věznici je podle něj minimálně jeden americký a dva francouzští novináři.

A vedle nich i několik bojovníků Syrské osvobozenecké armády, které tamní odnož al-Káidy rovněž zajala.

Před smrtí se tlumočníkovi podařilo uniknout oknem vězeňské cely, kde trávil čas na samotce. Protáhl se mezi mřížemi a s pomocí prostěradla sešplhal po stěně z prvního patra budovy. "Musel jsem být naprosto potichu, zpoza dveří jsem slyšel rozhovor dozorců. Mohli stát tak tři metry od cely," líčí Thaer.

Činnost radikálních islamistů podle něj podkopává snahy Národní koalice. Dva a půl roku trvající občanská válka kvůli nim nabírá úplně jiný směr, než si většina Syřanů původně představovala. "Chtěli jsme svobodu a demokracii, ale pod jejich vládou zkrátka nikdo nemůže žít," obává se Thaer temné budoucnosti, která by Sýrii v případě úspěchu islámských radikálů může čekat.

, mslMagdalena Slezáková
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...