Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sýrie věděla o útoku od Rusů. Trump asi dostal nové informace, říká analytik

Svět

  12:11aktualizováno  12:27
PRAHA - Kdyby Rusové Syřany zavčasu nevarovali, americký útok mohl být daleko ničivější. V rozhovoru pro server Lidovky.cz to říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Útok na leteckou základnu v Sýrii v považuje za symbolický. Prezident USA Donald Trump ale podle něj ukázal, že mu tamní situace není lhostejná.

Letecký snímek základny Šajrát na jihovýchodě Sýrie, který pořídil Pentagon v říjnu loňského roku. foto: Twitter: @DefenseOne

Lidovky.cz: Byl útok ze strany USA očekávaný?
Donald Trump v minulých dnech naznačil změnu amerického postoje k Sýrii. Říkal, že odstranění Bašára Asada už není prioritou. Pokud nyní strategii proti Sýrii změnil o 180 stupňů, americký útok je pro mě silným důkazem, že za chemickým útokem přeci jen stál Asadův režim, protože Američané museli dostat nějaké informace. V tomto smyslu má jejich akce logiku a zapadá do Trumpova stylu politiky. Z jeho prohlášení v minulosti vyplývalo, že odmítá „Obamovské“ intervence s mizerným výsledky. Proto, jestli dostal informace, udeřil.

Trump ukázal sílu: desítky amerických střel srovnaly se zemí základnu v Syrii

Lidovky.cz: Zastraší to Sýrii?
Do určité míry byl útok symbolický. Škody, které byly způsobeny jsou samozřejmě pro syrskou armádu nepříjemné, ne ale likvidační. Američané totiž řekli, že předem varovali Rusy, aby nezasáhli jejich vojáky na základně. Dá se logicky předpokládat, že Rusové si informaci nenechali pro sebe a okamžitě ji předali Syřanům, kteří odklidili, co mohli.

Lidovky.cz: Z čeho usuzujete, že Sýrie dostala varování od Ruska?
Kdyby Syřané neměli varování od Rusů, moc by toho nestihli. Oni pochopitelně mají nějaké radiolokátory. Pokud Tomahawky vystartují ze Středozemního moře, s předstihem je zachytí. Jde ale řádově o minuty.

Lidovky.cz: Kolik času podle vás Syřané na evakuaci měli?
Záleží, v jakém předstihu Američané Rusy varovali. Minimálně šlo o desítky minut, mohlo to ale být i několik hodin. Rusové museli varování dostat s takovým rozumným předstihem, aby mohli své lidi odklidit.

Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii.
Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii.

Lidovky.cz: Jak velkou ničivou sílu představuje zhruba šest desítek střel typu Tomahawk, s nimiž USA na Sýrii zaútočily?
Z pohledu České republiky je šedesát střel s plochou dráhou letu obrovská ničivá síla. Na americké poměry je to velice malý zásah. Pár desítek Tomahawků není nic, co by zásadně vybočovalo z kolejí americké zahraniční politiky. Něco podobného dělali občas všichni prezidenti, že někam poslali na americké poměry relativně malou vojenskou sílu.

Lidovky.cz: Co to udělá se syrskou leteckou základnou?
Prakticky ji může i zničit. Na jednu stranu je to symbolická akce, nějaké škody to způsobit musí. Režim to musí zasáhnout natolik citlivě, aby si uvědomil, že udělal něco špatného, ale ne natolik, aby to zlikvidovalo budoucí možnou dohodu. Materiální škody tam byly, například ranveje a hangáry odstěhovat nejde. Ztráty na personálu tak katastrofické nebyly, i kvůli tomu varování předem.

Lukáš Visingr (33)

  • Narodil se v roce 1983.
  • Vojenský a bezpečnostní analytik a publicista.
  • Vystudoval Bezpečnostní a strategická studia na Masarykově univerzitě v Brně.
  • Zabývá se tématy moderních zbraní, ozbrojených sil, konfliktů a bezpečnostních hrozeb.
  • Pravidelně přispívá do Armádního technického magazínu, časopisu Střelecké revue (od 2005) a dalších tištěných i elektronických médií s vojenským nebo bezpečnostním zaměřením.
  • Autor knihy Zbraně 21. století (2009).

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Lidovky.cz: Pamatujete podobný útok ze strany USA?
Přirovnal bych to k roku 1998, kdy došlo k teroristickému útoku na americké ambasády v Africe. Američané tehdy vypálili střely s plochou dráhou letu proti Afghánistánu a Súdánu, protože se domnívali, že jde o zájmy Usámy bin Ládina.

Lidovky.cz: Zničí americký útok koalici proti terorismus, jak tvrdí Rusové?
Není to nic, co by ji mohlo zničit, ale může ji trochu rozkolísat. Může zkomplikovat rusko-americká jednání o nějaké velké geopolitické dohodě o rozdělení vlivu mezi Washingtonem a Moskvou, o níž Trump sní. Je to určitá komplikace, která se nedá opomenout, ale nejde o fatální systémový zvrat.

Lidovky.cz: Demonstrují tím USA svou sílu?
Kdyby chtěly demonstrovat sílu, vypadalo by to jinak. Tohle je spíš demonstrace ochoty se v Sýrii angažovat, pokud bude třeba. Trump dává najevo, že Sýrie mu není lhostejná.

Prezident Donald Trump promluvil k Američanům.

Lidovky.cz: Američané hovoří, že se rozhodovali mezi třemi variantami útoku. Prezident Trump nakonec zvolil úder pomocí střel typu Tomahawk. Jaké mohly být další možnosti?
Napadá mě útok speciální jednotek nebo nálet bombardérů, tedy neviditelných letounů, které by shodily přesně naváděné bomby.

Lidovky.cz: A proč nakonec upřednostnili tuto variantu například před letadly?
Američané zvolili relativně nejbezpečnější možnost. Tomahawky jsou efektivní zbraní, která nepřináší žádná rizika pro vojáky a umožňuje s velkou přesností na jednotky metrů zasáhnout a zničit odolné cíle. Nemají lidskou osádku, tudíž Američanům nic nehrozilo. V Sýrii jsou rozmístěné ruské systémy protivzdušné obrany, které jsou na vysoké úrovni. Američané nechtěli riskovat, že by nějaké jejich letadlo bylo sestřeleno.

Lidovky.cz: Co může nyní následovat? Odveta Sýrie nebo budou USA s útočením pokračovat?
Že chemický útok provedl režim, nemusí znamenat, že ho nařídil přímo Bašár Asad. Spousta lidí v Sýrii nepodává hlášení do Damašku, ale spíš do Teheránu. V tomto smyslu není jasné, jestli za to Asad nese zodpovědnost. Je otázka, na kolik další syrské kroky budou řízené Asadem nebo někým jiným. Není v zájmu nikoho, zejména Rusů, situaci dále eskalovat. Předpokládám, že Asada budou spíše brzdit, pokud by chtěl odvetu. Eskalace není v zájmu USA ani Rusko.

Lidovky.cz: A v zájmu někoho jiného?
Kdyby se Rusové a Američané do sebe pustili, vyhovovalo by to hlavně Íráncům. Islámskému státu pochopitelně také.

Lidovky.cz: K útoku došlo krátce po schůzce Donalda Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Lze jej chápat jako vzkaz Číňanům?
Úplně bych to nespojoval. Kdyby se po této schůzce den-dva větší počet amerických lodích začal přesouvat do Jihočínského moře, znamenalo by to, že jednání byla konfliktní a Trump chce ukázat Číňanům tvrdou hru. Myslím, že působit na Čínu prostřednictvím Sýrie, by moc nefungovalo. Čína v Sýrii své zájmy má, ale není to pro ni nic důležitého. Pokud by Trump chtěl na Číňany zatlačit, udělá to v Jihočínském moři nebo u Tchaj-wanu.