Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zničili jsme syrské námořnictvo, uvedl Izrael. Výpad k Damašku však popřel

  6:52aktualizováno  20:50
Izraelský ministr Jisrael Kac potvrdil, že izraelské lodě zničily v noci na úterý syrskou vojenskou flotilu v přístavu města Latákíja, které bylo dříve baštou svrženého syrského vůdce Bašára Asada, v rámci kampaně za eliminaci možné hrozby ze strany Sýrie vůči Izraeli. Izraelská armáda odhaduje, že zničila 70 až 80 procent syrských strategických zbraní.

„Izraelská armáda zničila syrské námořnictvo,“ řekl Katz s tím, že jde o velký úspěch. Izraelské síly podle něj v posledních dnech operují v Sýrii, aby zasáhly a zničily strategické kapacity, které představují hrozbu pro Izrael a které by mohli padnout do „rukou extremistů“.

„Varuji vůdce povstalců v Sýrii: Ti, kteří následují Asadovu cestu, skončí jako Asad,“ dodal Katz při návštěvě izraelské námořní základny. V čele syrských povstaleckých skupin je islamistické hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které bylo v minulosti ve spojení s teroristickými organizacemi Islámský stát a al-Káida.

„Během posledních 48 hodin armáda zasáhla většinu strategických skladů zbraní v Sýrii, čímž zabránila tomu, aby se dostaly do rukou teroristických skupin,“ uvedla následně izraelská armáda s tím, že za posledních 48 hodin uskutečnila přibližně 480 úderů. Cíle zahrnovaly mimo jiné 15 válečných lodí, protiletadlové baterie, letiště či řadu zařízení na výrobu zbraní ve městech jako Damašek, Homs nebo Latákíja.

Izrael své útoky zdůvodňuje nutností zajistit vlastní bezpečnost po víkendovém pádu režimu syrského diktátora Bašára Asada. Ministr obrany nařídil armádě, aby na jihu Sýrie za již obsazeným nárazníkovým pásmem vytvořila demilitarizovanou obrannou zónu bez trvalé izraelské přítomnosti, která by zabránila jakémukoli ohrožení židovského státu ze syrského pohraničí.

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje informovala o průniku izraelských sil až na vzdálenost 25 kilometrů od hlavního města Damašku. Izraelská armáda to popřela.

Mluvčí izraelské armády Nadav Šošani na tiskové konferenci řekl, že izraelské jednotky zůstávají uvnitř nárazníkové zóny a „na několika dalších místech“ v její blízkosti. Popřel nicméně, že by armáda postoupila nějak významně na syrské území s výjimkou právě tohoto dělícího pásma.

„Síly izraelské armády nepostupují na Damašek. Nic takového neděláme ani o to jakkoli neusilujeme,“ řekl mluvčí novinářům. „Nejsme vnitřně zapojeni do dění v Sýrii, nejsme jednou ze stran konfliktu a nemáme jiný zájem než chránit vlastní hranice a bezpečnost našich občanů,“ dodal.

O významném izraelském postupu za nárazníkovou zónu ráno hovořily tři zdroje agentury Reuters z bezpečnostních kruhů. Jeden bezpečnostní zdroj v Sýrii agentuře řekl, že izraelští vojáci se nacházejí až u obce Kataná, která leží více než 15 kilometrů východně od demilitarizované zóny a zhruba stejně daleko od vojenského letiště na jihozápadním předměstí Damašku.

Izraelští představitelé prohlašují, že židovský stát se nenechá do syrského konfliktu zatáhnout a že obsazení nárazníkové zóny, kde působí od roku 1974 pozorovatelská mise OSN (UNDOF), má pouze obranný a dočasný charakter. Tento krok ovšem odsoudily Egypt, Katar i Saúdská Arábie, podle níž „zhatí syrské naděje na obnovení bezpečnosti“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už dříve označil pád Asadova režimu, podporovaného nepřátelským Íránem a libanonským militantním hnutím Hizballáh, za historickou událost a přímý důsledek úderů, které Íránu a Hizballáhu uštědřil Izrael. Izraelští představitelé sice Asadův pád uvítali, stavějí se však krajně rezervovaně k vedoucí povstalecké skupině Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která má původně vazby na syrskou odnož globální teroristické sítě Al-Káida, jakkoli se už řadu let snaží svou image vylepšit.

USA obvinily Asadovy bývalé zpravodajce

Úřady Spojených států obvinily dva bývalé přední činitele vojenské zpravodajské služby režimu syrského diktátora Bašára Asada, kteří se měli podílet na mučení zajatých lidí. USA žádají o vydání dvojice ze Sýrie.

Dvaasedmdesátiletý Džamil Hasan a pětašedesátiletý Abdul Salám Mahmúd se podle obvinění, jímž se zabývá soud v americkém státě Illinois, zapojili do „spiknutí k páchání válečných zločinů prostřednictvím krutého a nelidského zacházení s lidmi pod svou kontrolou, včetně občanů USA.“

Zločinů se podle obvinění dopouštěli na základně na vojenském letišti poblíž Damašku. V letech 2012 až 2019 tam podle USA mučili své oběti, které bičovali, kopali a způsobovali jim bolest elektrošoky či žhavými předměty.

Na oba Spojené státy vydaly zatykače a usilují o jejich zadržení a vydání ze Sýrie.

Asadův režim se o víkendu po 24 letech vládnutí a 13 letech občanské války zhroutil. Diktátora, který ještě před dvěma týdny měl moc zdánlivě pevně v rukou, smetla nová povstalecká ofenziva za pouhých 11 dnů. Povstalci vedení islamisty obsadili v noci na neděli téměř bez odporu Damašek, Asad prchl do Ruska.

Autoři: ,