Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sýrie kvůli nepokojům uzavřela hranice

Svět

  10:22aktualizováno  20:33
DAMAŠEK - Syrský prezident Bašár Asad zahájil ofenzivu proti protivládním demonstrantům. Ve městě Dará operovaly tanky a policisté stříleli do lidí. Odstřelovači pálili do civilistů i v damašském předměstí. Podle stanice Al-Džazíra brutální zásah vyprovokovala deklarace syrských intelektuálů odsuzující násilné potlačení protestů.

Do města Dará vjely tanky. foto: Reuters

V jihosyrském Dará operovaly tři tisíce policistů a hlídkovaly v nich také obrněná vozidla. Podle svědků zemřelo nejméně pětadvacet lidí. Bezpečnostní operace začala také v damašském předměstí Duma a v Muadamíji poblíž syrské metropole. Svědci citovaní agenturou Reuters tvrdí, že v Dumě střílejí ozbrojenci na náhodné chodce.

Do města Dará vjely tanky. Amatérské záběry zveřejněné agenturou Sham.

Podle ochránců lidských práv zahynulo v Sýrii za měsíc nepokojů na 350 lidí, z nich třetina od pátku. Zahraniční novináři byli ze země ve většině případů vyhoštěni, takže je těžké informace ověřovat. Ze záběrů, které se dostanou na internet, se usuzuje, že jednotky prezidenta Bašára Asada střílejí do neozbrojeného davu.

Syrská inteligence odsoudila násilné zásahy
Televize Al-Džazíra hovoří o ofenzivě Asadových sil. Přes 100 syrských novinářů a spisovatelů se podepsalo pod výzvu k intelektuálům. Odsuzují v ní násilné potlačení protestů a vyzývají ty, kdo se nedali zastrašit, aby zaujali jasné stanovisko.

Bezpečnostní jednotky střílely do demonstrantů. Upozorňujeme, že záběry jsou drastické.


Jordánský ministr informací Táhir Adván oznámil, že Sýrie uzavřela pozemní hranici s Jordánskem. Důvodem je pravděpodobně snaha zabránit Syřanům prchat před násilím na jih. "Doufáme, že se situace vrátí brzo k normálu," sdělil Adván. Šéf syrské celní správy ale informaci popřel. Podle něj zůstaly všechny hraniční přechody otevřené.

Hranice s Jordánskem je uzavřená
Aktivisté tvrdí, že Asadovy oddíly zřejmě připravují větší akci ve městě Navá, protože tam směřují buldozery a vojenská vozidla. Při nedělní demonstraci tam lidé volali po svržení Asada. V části města byl přerušen elektrický proud a obyvatelé v některých ulicích stavějí barikády a připravují se na obranu.

Asad se pokusil demonstrace zklidnit politickými ústupky. Zrušil minulý týden například výjimečný stav a bezpečnostní soud, do jehož kompetence spadaly případy politických vězňů. Dekretem sice zaručil právo na pokojné demonstrace, ovšem kritici poukázali okamžitě na to, že zákaz shromažďování zrušen nebyl, jelikož dekret zachovává povinnost žádat o povolení demonstrací.

Dará, jižní brána do Sýrie

Jihosyrské Dará se během posledního týden stalo centrem protestů proti režimu Bašára Asada. Město leží jen několik kilometrů od hranic s Jordánskem. Podle BBC je pro Assada největší hrozbou právě ztráta kontroly nad jižní hranicí. 

Dará

Autoři: , ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat