Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sýrie obvinila OSN z podpory terorismu

Svět

  16:47
DAMAŠEK - Oficiální syrský tisk obvinil generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, že svým přístupem k situaci v Sýrii povzbuzuje terorismus v této arabské zemi. Očekávání nenaplnil ani emisar OSN pro Sýrii Kofi Annan.

Pan Ki-mun foto: Reuters

Média podle agentury AFP tisk odsoudila, že mezinárodní společenství zůstalo němé po pátečním pumovém atentátu v Damašku, který si vyžádal desítku mrtvých a třicítku zraněných členů bezpečnostních sil a civilistů.

ČTĚTE TAKÉ:

Pan Ki-mun a Annan vidí za násilím údajně jen Damašek, přestože ozbrojené teroristické bandy, jak rebely nazývá syrská vláda, pokračovaly v pátek v násilí, kterým porušují příměří dojednané s OSN. "Povzbuzují tak tyto bandy k tomu, aby páchaly ještě více zločinů a teroristických činů, za které syrský občan platí svým životem, krví a bezpečností," napsal deník Tišrín.

"Proč nepožadují okamžité stažení těchto teroristů? Proč nehovoří o jejich přítomnosti, jejich úloze, jejich příznivcích, o těch, kteří je financují, o zabíjení, které jim umožnilo se vetřít do našich ulic a mezi nás?" ptá se vládní deník As-Saura. Podle něj podobný přístup mezinárodního společenství povzbuzuje jen další krveprolití a vraždy ze strany násilnických band.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kritika zazněla krátce poté, co šéf OSN Pan Ki-mun vyzval syrskou vládu, aby bezodkladně dodržela přijaté závazky a stáhla jednotky a těžkou výzbroj z ulic syrských měst. Pan Ki-mun je podle jeho mluvčího "hluboce znepokojen" situací v Sýrii a zejména zprávami o pokračujícím krveprolití, ostřelování a bombardování obytných čtvrtí ze strany syrských sil.

Protivládní povstání začalo v Sýrii loni v březnu. Podle OSN syrské jednotky usmrtily 9000 lidí. Syrské úřady tvrdí, že ze zahraničí podporovaní povstalci zabili 2600 vojáků a policistů. Saúdská Arábie a Katar se nedávno vyjádřily pro vyzbrojování rebelů, většina mezinárodního společenství to ale odmítla.

Autoři: ,