Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spojme se proti Islámskému státu, nabízí Asad ruku Obamovi

Syrský prezident Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrský prezident Bašár Asad | foto: ČTK

DAMAŠEK/BERLÍN Sýrie je připravena spolupracovat se Spojenými státy v boji proti terorismu, prohlásil na pondělní tiskové konferenci syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Zároveň dodal, že jakýkoli úder proti islamistům na území Sýrie musí být koordinován s místními úřady, jinak půjde o agresi. Na vyjádření Damašku zareagoval Berlín, který jakoukoli spolupráci nyní odmítl.

Mualimovo prohlášení je nejspíš reakcí na náznaky amerických představitelů, že Spojené státy zvažují letecké údery na pozice islamistů z hnutí Islámský stát i v Sýrii. Dosud podnikaly cílené nálety pouze na ozbrojence na severu Iráku. Jak o víkendu uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes, Američané podniknou cokoli, aby ochránili národní bezpečnost. "Nebudeme se omezovat hranicemi," dodal poradce prezidenta Baracka Obamy.

Samotné nálety podle syrského ministra v boji s islamisty, kteří ovládli již třetinu Sýrie, nestačí. Sousední státy by si měly se Sýrií vyměňovat své zpravodajské informace, dodal šéf syrské diplomacie. Odsoudil i nedávné zabití amerického novináře Jamese Foleyho.

K TÉMATU:

Mualim svou zemi představil jako zásadního partnera pro boj s islamisty. "Sýrie, geograficky i operačně, leží v centru mezinárodní koalice pro boj s Islámským státem," řekl syrský ministr. "Státy si to musí uvědomit, jestliže chtějí opravdu vážně bojovat s terorismem," dodal.

Varoval zároveň před jakýmikoli nálety v Sýrii bez souhlasu Damašku. Tento krok by prý byl porušením syrské svrchovanosti a byl by považován za agresi.

Jak poznamenala agentura AP, šlo o vůbec první veřejné vystoupení vysokého syrského představitele související s hrozbou, kterou představuje hnutí Islámský stát.

USA vs. Asad

Bašár Asad

Bašár Asad

Spojené státy i další západní země syrskou vládu prezidenta Bašára Asada nepodporují kvůli násilnostem, které má v zemi na svědomí syrská armáda. Několikrát již Asada vyzvaly, aby odstoupil.

Spojené státy se dosud vyhýbaly jakémukoli vojenskému zapojení do syrské občanské války, která trvá již více než tři roky. Vzhledem k ofenzivě islamistů, kterou podnikají v Iráku a Sýrii, a také vzhledem ke smrti Foleyho, ale může tento odpor slábnout, poznamenala agentura AP. Mnoho vysoce postavených republikánů i někteří demokraté již vyzvali Obamu, aby proti islamistům zasáhl mnohem razantněji než doposud.

PSALI JSME:

Syrský režim prezidenta Bašára Asada se za občanské války v zemi v posledních třech a půl letech dopustil takového bezpráví, že Berlín teď nehodlá ani kvůli tamní hrozbě ze strany hnutí Islámský stát (IS) oživovat vztahy s Damaškem. "Nevím o žádných úvahách či debatách o tom, že by se kvůli boji proti IS či jinému důvodu spolupracovalo s Asadovým režimem," řekl podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva zahraničí.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Ilustrační foto z výroby nanoroušek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Ilustrační foto z výroby nanoroušek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Ilustrační foto z výroby nanoroušek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...