Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko po fiasku mění velitele v Sýrii. Vrátí tam strůjce zvěrstev v Buči

  10:39aktualizováno  12:26
Moskva odvolala náčelníka svého vojenského kontingentu v Sýrii generála Sergeje Kisela, protože nedokázal zabránit postupu rebelů bojujícím proti režimu prezidenta Bašára Asada. Již dříve Kisela odvolala z Ukrajiny. Podle ukrajinské vojenské rozvědky jej nahradí bývalý velitel v Sýrii Alexander Čajko, který nechvalně proslul brutální kampaní na Ukrajině.
Velitel ruského Východního vojenského okruhu Alexander Čajko vyznamenává ruské...

Velitel ruského Východního vojenského okruhu Alexander Čajko vyznamenává ruské vojáky v Kyjevské oblasti. (24. března 2022) | foto: ČTK

O odvolání Kisela informoval už v sobotu telegramový kanál Rybar, který má blízko k ruskému ministerstvu obrany. Podle kanálu se Sýrie stala v posledních letech odkladištěm generálů, kteří se neosvědčili ve válce na Ukrajině. „To se musí změnit,“ uvedl. Kisel před vysláním do Sýrie velel elitní 1. gardové tankové armádě při neúspěšné snaze dobýt Charkov na začátku ruské války na Ukrajině v roce 2022.

„Zřejmě měl v Sýrii odhalit svůj skrytý talent, ale něco se mu opět postavilo do cesty,“ ironicky komentoval jeho neúspěchy ruský bloger Vojennyj Osvědomitěl.

O odvolání ruského generála informovala i ukrajinská vojenská rozvědka (HUR). Podle ní Moskva velitelem ruských sil v Sýrii znovu jmenovala generálplukovníka Alexandera Čajka, který dříve zastával podobnou pozici od září 2019 do listopadu 2020, poté od února do června 2021 a také sloužil jako úřadující velitel od září do prosince 2022. Podle ruských komentátorů má jeho nasazení v Sýrii stabilizovat situaci.

Čajko nechvalně proslul brutální kampaní proti syrskému městu Idlíb, které se stalo baštou protiasadovských sil. Svou negativní pověst potvrdil na Ukrajině, podle agentury AP pod jeho patronátem probíhalo „strategické“ mučení a zabíjení civilistů v prvním roce války. Agentura jej spojuje se zvěrstvy, které Rusové páchali ve městě Buča v Kyjevské oblasti.

Jeho kruté metody se ale z pohledu Moskvy neosvědčily a podobně jako v případě Kisela došlo i k jeho odvolání. Kvůli vojenským neúspěchům v Charkovské oblasti jej na pozici velitele Východního vojenského okruhu nahradil Rustam Murado, který velel ruskému kontingentu v Náhorním Karabachu.

Ukrajinská rozvědka dále podotýká, že ruská vojska v Sýrii utrpěla od rebelských sil vážné ztráty. Některé ruské jednotky jsou podle Ukrajinců obklíčeny, stovky Rusů jsou pohřešovány.

Rusko uvedlo, že do bojů s islamisty na severu Sýrie nasadilo své letectvo. Moskva podporuje prezidenta Asada a v Sýrii má své vojenské základny.

Povstalci v regionu v pátek zaútočili na město Aleppo na východ od provincie Idlib, a donutili tak syrskou armádu ke stažení. Syrská armáda oznámila, že desítky jejích vojáků byly při útoku zabity. Ofenzivu vede islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které bývalo odnoží syrské organizace teroristického hnutí Al-Káida. Jeho útok světová média označují za nejvážnější problém pro autoritářského syrského prezidenta Bašára Asada za poslední roky.

Syrská vláda provádí údery na povstalce

Syrská vláda v pondělí uvedla, že syrské a ruské letectvo provádí údery na pozice rebelů na venkově na východě provincie Halab a že desítky ozbrojenců byly zabity či zraněny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters uvedl, že Rusko pokračuje v podpoře Asada a že analyzuje situaci poté, co islamisté a jiné povstalecké skupiny dobyli část syrského území.

Kurdské milice YPG se mezitím začaly stahovat z oblastí pod svou kontrolou v severovýchodním sektoru města Halab na základě dohody s povstaleckými silami, napsala agentura Reuters s odkazem na zdroje z řad povstalců a místních obyvatel. Dohoda má podle zdrojů umožnit civilistům odejít do Kurdy kontrolovaných regionů na severovýchodě země.

Kurdské síly oznámily, že v oblasti Halabu pracují na evakuaci kurdských civilistů. „Aktivně koordinujeme činnost se všemi zúčastněnými stranami v Sýrii, abychom zajistili bezpečnost našich lidí a usnadnili jejich bezpečný přesun z oblasti Tal Rifaat (...) do našich bezpečných oblastí na severu země,“ uvedl velitel Kurdy vedených Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí.

Syrská armáda potvrdila, že povstalci ovládli velké části Aleppa, kde žijí přibližně dva miliony obyvatel, a uvedla, že desítky členů syrských ozbrojených sil byly zabity. V oblasti vládní vojáci společně se spojeneckým Ruskem podnikají nálety s cílem donutit islamistické povstalce k ústupu. V Sýrii zuří od roku 2011 občanská válka, která si za tu dobu vyžádala více než 300.000 civilních obětí.

Íránem podporované milice na pomoc Asadovi

Z Iráku do Sýrie v noci na pondělí dorazily také milice podporované Íránem a míří na sever země, aby pomohly armádě syrského prezidenta Bašára Asada v boji s povstalci. S odvoláním na dva syrské vojenské zdroje o tom informovala agentura Reuters. Mluvčí íránské diplomacie Esmáíl Baghájí mezitím uvedl, že v Sýrii na žádost Damašku zůstanou íránští vojenští poradci.

Desítky příslušníků Íránem podporované irácké milice Hašd Šaabí podle jednoho ze zdrojů Reuters přijely do Sýrie přes vojenský koridor nedaleko přechodu Búkamál. „Jedná se o čerstvé posily, které byly vyslány na pomoc našim spolubojovníkům na frontových liniích na severu,“ uvedl syrský důstojník. Dodal, že mezi těmito bojovníky jsou také příslušníci milic Katáib Hizballáh a Fátimíjún.

Írán v průběhu války v Sýrii, která začala v roce 2011, vyslal na pomoc Damašku tisíce bojovníků šíitských milic, což společně s ruskou vzdušnou podporou pomohlo syrskému prezidentovi Asadovi potlačit povstání a dobýt zpět většinu syrského území.

Autoři: ,