Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Trump při jednání vyzval Šaru, aby podepsal takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Informovala o tom mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v příspěvku na sociální síti X.
Šara na schůzce prohlásil, že USA a Sýrie mají společné zájmy v oblasti boje proti terorismu a likvidace chemických zbraní, uvedla Leavittová. Syrský prozatímní prezident rovněž potvrdil závazek své země dodržovat dohodu o příměří s Izraelem z roku 1974. Šara na závěr setkání podle mluvčí vyjádřil naději, že Sýrie bude hrát významnou roli ve zprostředkovávání obchodu mezi východními a západními zeměmi a vyzval americké společnosti, aby investovaly do syrské ropy a plynu.
Setkání mezi Trumpem a Šarou je samo o sobě pozoruhodné, jelikož nový syrský vůdce měl v minulosti vazby na síť Al-Kájda a připojil se k povstalcům bojujícím proti americkým silám v Iráku, píše agentura AP. USA Šaru v minulosti označovaly za teroristu. Šara se v roce 2016 veřejně zřekl vazeb na Al-Kájdu, připomíná agentura Reuters.
Spojené státy stejně jako řada dalších západních zemí zavedly sankce proti režimu syrského diktátora Bašára Asada, který často brutálně postupoval proti svým odpůrcům.
V prosinci se však jeho režim během několika dnů nečekaně zhroutil, když islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) dobyli Damašek. Prozatímním syrským prezidentem se na konci ledna stal vůdce uskupení HTS Ahmad Šara.
Lidé po celé Sýrii v úterý večer po oznámení o záměru zrušit americké sankce v ulicích jásali a odpalovali ohňostroje. Oslavovali v naději, že se jejich země bude moci opět zapojit do světové ekonomiky ve chvíli, kdy nutně potřebuje investice, napsala AP.
Nové vedení Sýrie se snaží přesvědčit menšiny, že jejich svobody a práva nebudou omezovány, nicméně opakované střety a útoky na příslušníky menšin zvyšují napětí v mnoha syrských oblastech.