Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Syrští uprchlíci shánějí peníze na TikToku. Nejvíce ale profituje platforma

Uprchlický tábor v Sýrii (4. března 2021) foto: Profimedia.cz

Pro mnoho lidí v syrských uprchlických táborech neexistuje moc možností, jak si vydělat peníze. Uchylují se proto k „žebrání“ na internetu. Rodiny s dětmi hodiny sedí před telefonem a prostřednictvím sociální sítě TikTok prosí o peníze. Z částky, kterou jim lidé pošlou, ovšem obdrží pouze zlomek. Podle britské televize BBC si společnost bere až 70 % výtěžku.
  15:00

Mezi rodiny, které pravidelně spouští živé vysílání na TikToku, patří Mona Ali Al-Karimová a jejích šest dcer. Spolu hodiny sedí na podlaze stanu a opakují několik naučených anglických frází „Prosím, lajkujte. Prosím, sdílejte. Prosím, darujte.“ Mona chce prostřednictvím TikToku sehnat peníze na operaci pro slepou dceru.

Dary, o které žádají, jsou virtuální, ale reprezentují skutečné peníze. Podle BBC diváci často pošlou na účty uprchlíků digitální dárky v hodnotě až 1 000 dolarů za hodinu (cca 25 tisíc korun). Rodiny v táborech však uvedly, že dostávají jen nepatrný zlomek těchto částek. Společnost TikTok odmítla zveřejnit kolik peněz si z darů přisvojuje.

Britská televize proto podnikla experiment, ve kterém si její spolupracovník v Sýrii založil tiktokový účet a pustil se do živého vysílání. Zaměstnanci v Londýně mu poslali dárky v hodnotě 106 dolarů (2 500 Kč). Na konci živého vysílání byl však zůstatek na syrském účtu 33 dolarů. TikTok si podle vyšetřování vzal 69 % výtěžku. Tam však odpočet nekončí. Zbývajících 33 dolarů se snížilo o dalších 10 % výběrem a převodem peněz.

V táborech na severozápadě Sýrie tento trend podporují takzvaní „zprostředkovatelé TikToku“, kteří rodinám poskytují telefony a vybavení. Tito zprostředkovatelé si účtují dalších 35 % z výdělku. Rodině by tedy podle televize zbylo konečných 19 dolarů z původních 106 (asi 500 Kč z 2 500 Kč).

Zprostředkovatelé jsou spolupracovníci čínské platformy TikTok a mají uživatelům pomoci v tvorbě příspěvků a živých přenosů. Vzhledem k tomu, že algoritmus sociální sítě navrhuje obsah na základě zeměpisného původu telefonního čísla, používají nejčastěji britské SIM karty. Lidé ze Spojeného království jsou prý nejštědřejšími dárci.

Hamid, jeden ze zprostředkovatelů, prodal svůj dobytek, aby mohl koupit mobilní telefon, SIM kartu a wi-fi připojení a pracovat s rodinami na TikToku. Nyní vysílá s 12 různými rodinami několik hodin denně.

Reakce TikToku

Společnost TikTok uvedla, že proti „vykořisťovatelskému žebrání“ okamžitě zakročí. Tento typ obsahu podle ní není povolen. Dále uvedla, že provize z digitálních darů je výrazně nižší než 70 %.

Uživatelé navíc nesmějí výslovně žádat o dary. Dále podle pokynů pro komunitu „je zakázáno veškeré jednání představující zneužívání, poškozování, ohrožování nebo vykořisťování nezletilých.“

Když BBC v aplikaci nahlásila 30 syrských účtů, které podmínky užívání porušovaly, nic se nestalo. Poté, co televize kontaktovala TikTok s žádostí o vyjádření, společnost všechny účty zakázala.

6. října 2020

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...