Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu

  7:47aktualizováno  11:31
Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada. Údajně osvobodili Damašek a propustili vězně, nicméně syrská armáda tvrdí, že pokračuje v bojích. Rebelové už vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti. Zároveň uvedli, že pracují na dokončení předání moci přechodnému vládnímu orgánu s plnými výkonnými pravomocemi. Prezident ze země uprchl a není jasné, zda je naživu.

Muž, který povstalecké prohlášení ve státní televizi přečetl, vyzval všechny opoziční bojovníky a občany k zachování státních institucí svobodného syrského státu. Ať žije svobodný stát Sýrie, který patří všem Syřanům, příslušníkům všech sekt a etnických skupin, uvedla skupina rebelů. Údajně se nehodlá mstít.

Syrská armáda naopak prohlásila, že její síly pokračují ve vojenských operacích proti „teroristickým skupinám“ v okolí měst Hamá či Homs. Jedná se o oblasti, kde se v posledních dnech stupňovaly střety mezi povstalci a provládními oddíly. Armáda v nedělním prohlášení uvedla, že Sýrie čelí rozsáhlému spiknutí, a vyzvala občany, aby zůstali ostražití při obraně stability a suverenity země.

České ministerstvo zahraničí varovalo české občany před cestami do Sýrie a ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzvalo k jejímu opuštění. Aktuálně jsou v systému Drozd v Sýrii zaregistrovaní čtyři Češi.

Na íránskou ambasádu v Damašku podle anglickojazyčné verze íránské státní televize Press TV vtrhli povstalci. Írán patřil k nejbližším spojencům Asadova režimu. Irák své velvyslanectví v Sýrii evakuoval a zaměstnance přesunul do Libanonu. Ruská ambasáda v Damašku podle agentury TASS uvedla, že její zaměstnanci jsou „v pořádku“. Už v pátek Rusko své občany vyzvalo, aby Sýrii opustili.

Premiér je připraven předat moc

Lidé v Damašku a v dalších syrských městech podle médií oslavují pád režimu autoritářského prezidenta Bašára Asada, který vládl 24 let. Povstalci slibují vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii, kde bude místo pro každého obyvatele této blízkovýchodní země. Dodali, že temná kapitola historie země skončila.

Premiér Džalálí podle zpravodajské televize Al-Džazíra nabídl ruku opozici, kterou ocenil za to, že se slíbila nemstít. „Podávám ruku opozici, která podává svou a která ujistila, že neublíží nikomu, kdo patří do této země,“ řekl. Uvedl také, že nemá v plánu opustit svůj domov a že chce zajistit funkčnost institucí. Dodal, že je připraven k jakékoli proceduře poklidného předání moci.

Zhroucení Asadovy vlády následuje jen několik dní po zahájení nové povstalecké ofenzivy a pouze několik hodin po dobytí Homsu a ovládnutí Damašku. Bílý dům informoval, že americký prezident Joe Biden mimořádný vývoj v zemi sleduje.

Bašár Asad zemi vládl jako prezident od roku 2000, kdy nahradil svého zemřelého otce Hafíze Asada. Ten funkci hlavy státu zastával od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas) byla u moci od převratu v roce 1963.

„Tyran Bašár Asad uprchnul,“ oznámili povstalci na síti Telegram. Kam se hlava státu uchýlila, není jasné. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že prezident opustil Sýrii. Al-Džazíra upozornila na poslední let z metropole, který náhle zmizel z obrazovek radarů nad Homsem. Není jasné, co se s letounem stalo a zda na palubě byl právě Asad.

V Damašku byla slyšet střelba

Dění v Sýrii po několika letech prakticky zamrzlého syrského konfliktu nabralo v posledních dnech rychlý spád. Povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) před týdnem ve středu zahájili na severu země úspěšnou ofenzivu, při které rychle dobyli města Aleppo, Hamá a v noci na neděli i Homs či Kusajr, odkud se stáhlo libanonské a proíránské militantní hnutí Hizballáh podporující Asada. Řadu míst vládní vojsko vyklidilo prakticky bez boje.

Média během soboty informovala, že rebelové jsou na předměstí hlavního města, a v noci na neděli přišly zprávy z damašského letiště o tom, že se z něj stáhly vládní síly. Následně agentury psaly, že z centra metropole se ozývá intenzivní střelba. Povstalci nicméně uvedli, že vstup do města byl hladký, neboť armáda se v ulicích nerozmístila. Na internetu podle deníku The Guardian kolovala videa, na kterých se vojáci na ulicích v Damašku zbavují uniforem.

Spolu s osvobozením Damašku oznámili rebelové otevření bran věznice v Sidnáji na damašském předměstí, které bylo dějištěm režimních represí a hromadných poprav.

Lidé v syrských městech oslavují Asadův pád. Na ústředním náměstí v metropoli se shromáždil dav tisíců lidí, který provolával slávu znovunabyté svobodě.

Vůdce povstaleckého islamistického uskupení HTS Abú Muhammad Džúlání prohlásil, že žádné opoziční uskupení v Damašku nesmí převzít kontrolu nad veřejnými institucemi, které až do oficiálního předání zůstávají pod kontrolou Džalálího. Toho označil jako bývalého premiéra.

Džalálí řekl, že opozice podává ruku ke spolupráci a že on nabízí tu svou. Uvedl, že zůstává v Damašku, aby zajistit fungování institucí a poklidné předání moci.

Autoři: ,