Hnutí HTS označilo dobytí Homsu za historické, uvedla AFP. Velitel rebelů Hasan Ghání řekl, že město je plně osvobozeno od Asadovy nadvlády. Agentura Reuters večer s odvoláním na svědky uvedla, že vládní síly se z klíčového města Homs stahují.
Zprávy o vstupu povstalců do města ve středozápadní části Sýrie přicházely od sobotního odpoledne. Zhruba 1,4milionové město Homs je na strategické křižovatce spojující pobřežní část Sýrie s metropolí Damaškem. Při ústupu vládních sil se rebelům podle Reuters ve městě podařilo obsadit místní věznici, avšak stovky vězňů odtud uprchlo.
„Režimní síly se stáhly z lokalit deset kilometrů jihozápadně od Damašku, které jsou nyní pod kontrolou místních bojovníků,“ uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva SOHR, která je o dění v Sýrii obvykle dobře informovaná.
Američtí a další západní představitelé, na které se odkazuje Reuters, uvedli, že současný bleskový postup syrských povstalců naznačuje, že režim syrského prezidenta Bašára Asada by mohl padnout během příštího týdne.
Syrský ministr vnitra Muhammad Chálid Rahmún podle agentury AFP uvedl, že vojenské a bezpečnostní síly vytvořily kolem Damašku „neproniknutelný“ kordon. Syrská armáda současně oznámila, že posiluje své nasazení v okolí Damašku.
Jeden z obyvatel Damašku stanici CNN popsal, že město je ve stavu paniky. Některé silnice jsou podle něj zablokované a část obchodů poblíž centra uzavřena, komunikační linky nicméně s občasnými výpadky nadále fungují. Přítomnost armády se v hlavním městě „výrazně snížila“ a mnoho vojáků se podle něj „převléká z uniforem do civilního oblečení“.
„Naše síly působící v Dará a Suvajdě se přesouvají, přeskupují a vytvářejí bezpečnostní perimetr poté, co teroristické živly zaútočily na izolovaná kontrolní stanoviště,“ citovala AFP už předtím syrskou armádu. Severní hranice těchto provincií se nachází jen několik desítek kilometrů jižně od Damašku.
Podle SOHR jsou obě provincie už prakticky celé pod kontrolou místních opozičních sil, k nimž patří i milice menšinových drúzů. V Suvajdě podle agentury Reuters milice ovládly většinu armádních stanovišť podél hranice s Jordánskem. Řada vládních vojáků prý dezertovala.
Ze severozápadu čtyřiadvacetimilionové země se zase k Damašku přibližují povstalci pod vedením islamistů, kteří s vládními silami sváděli boje u Homsu v centrální části západní Sýrie. Agentura AFP uvedla, že při útocích vládních a spojeneckých ruských sil u Homsu zemřelo sedm civilistů.
Obavy o bezpečnost v regionu
Jordánské ministerstvo vnitra už vydalo prohlášení, ve kterém informuje o uzavření hranic se Sýrií kvůli bezpečnostní hrozbě a vyzvalo své občany, aby opustili zemi zmítanou občanskou válkou. Izrael uvedl, že kvůli bezpečnosti pošle vojáky na jím okupované Golanské výšiny, kde se povstalci zmocnili města Kunajtra.
Arabské státy včetně Spojených arabských emirátů a Kataru vyjádřily obavy ohledně bezpečnostní situace v regionu v případě kolapsu režimu Bašára Asada. Podle nich by takový scénář mohl vést k širší destabilizaci v regionu. Asád podle informací deníku Wall Street Journal tlačí na Turecko, aby intervenovalo proti rebelům. Syrští představitelé podle deníku tvrdí, že jejím žádostem dosud nebylo vyhověno.
Do bojů v Sýrii se navíc zapojily proturecké oddíly zvané Syrská národní armáda na straně povstalců. Podle analytiků by se tak skoro jistě nestalo bez přímého souhlasu tureckého prezidenta Recepa Tayyip Erdogana. Ten na Asada údajně tlačil už delší čas, aby našel se vzbouřenci diplomatické východisko. Podle Erdogana by nedošlo k nynějšímu stavu, kdyby Asad vyslyšel jeho rady.
Povstalci v Sýrii pravděpodobně ovládají už i většinu východu země. Kurdy vedené milice prohlásily, že získaly město Dajr az-Zaur, které bylo považované za jedno z hlavních vládních měst nacházejících se v srdci pouště.
Írán stahuje představitele
Další problém pro režim Bašara Asada představuje i fakt, že Írán začal v pátek ze země stahovat své představitele, a to i přes pondělní návštěvu íránského ministra zahraničí, který vyjádřil Asadovi plnou podporu. Podle listu The New York Times jsou mezi evakuovanými i vojenští velitelé zahraniční obdoby revolučních gard.
Právě Írán platí za jednoho z nejsilnějších spojenců syrského diktátora, když ho podporoval po dobu 13 let. Deník si všímá i absence podpory dalších dřívějších spojenců Asada. Rusko nemá dost kapacit, aby kromě Ukrajiny válčilo ještě v Sýrii.
Ruské letectvo sice útočilo na důležitý most, aby překazilo postup povstalců, výraznější dopad ale takové útoky pravděpodobně mít nebudou. Hizballáh jakožto další možný spojenec je momentálně příliš zaměstnán Izraelem. Zdroj jemu blízký v sobotu nicméně uvedl, že hnutí do Sýrie vyslalo 2000 bojovníků.
Ruští a íránští představitelé by se podle BBC měli ale setkat se svými tureckými protějšky, aby prodiskutovali možnosti reakcí na občanskou válku.
2. prosince 2024 |
Po několika letech prakticky zamrzlého syrského konfliktu zahájili minulou středu povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) úspěšnou ofenzivu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Dobyli druhé největší město Aleppo na severozápadě země a krátce nato i další velké město Hamá.
Podle pátečních údajů SOHR v bojích zemřelo 826 lidí, z nichž 111 byli civilisté. OSN uvedla, že kvůli bojům opustilo své domovy nejméně 370 000 lidí, z toho 100 000 více než jedenkrát.