Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Sýrii zmizeli francouzští novináři. Hollande vyzval k jejich propuštění

Svět

  13:30
DAMAŠEK - V Sýrii jsou pohřešováni dva francouzští novináři. Rozhlasová stanice Europe 1 potvrdila, že už 24 hodin nemá žádné zprávy o svém reportérovi a fotografovi, kteří byli na cestě do Aleppa.

Franouzský novinář Edouar Elias foto: Reuters

Žádné signály o případném zajetí Francouzů se sice neobjevily, francouzský prezident Françoise Hollande už ale vyzval k jejich okamžitému propuštění.

V centru bojů

Aleppo je hospodářskou metropolí Sýrie. Během více než dvouletého konfliktu v zemi byl dějištěm krvavých střetů mezi rebely a vládními vojáky. Syrská armáda i v posledních dnech provádí ofenzivu na severu země, kde je téměř celá venkovská oblast kolem Aleppa v rukou povstalců.

Na tiskové konferenci v Tokiu, kde je na státní návštěvě, Hollande potvrdil ztrátu kontaktu s novináři v Sýrii za dosud neznámých okolností. Důrazně požadoval jejich okamžité propuštění s poukazem na to, že "nejsou reprezentanty žádného státu".

"Jsou to lidé, kteří dělají svou práci, aby svět mohl dostat informace. S novináři se musí zacházet jako s novináři," prohlásil prezident. Domovská stanice nezvěstných žurnalistů podle agentury AFP upřesnila, že jde o reportéra se zkušenostmi z krizových oblastí Didiera Françoise a fotografa Edouarda Eliase.

Novináři jsou v Sýrii terčem pro všechny
Nezvěstní francouzští novináři tak rozšířili skupinu zahraničních zpravodajů, kteří jsou nyní v Sýrii pohřešováni. Je mezi nimi devětatřicetiletý Američan James Foley, unesený koncem listopadu rovněž na severu Sýrie. Tento zkušený válečný zpravodaj dodával agentuře AFP videoreportáže z války v Sýrii.

Foleyova rodina v prvních týdnech žádala o mlčení v naději, že to usnadní jeho propuštění. Únos zveřejnila až začátkem ledna. Syrský prezident Bašár Asad v polovině května v rozhovoru poskytnutém argentinským médiím řekl, že nemá o Foleyově osudu "žádné informace". Další novinář, Ital Domenico Quirico z deníku La Stampa, zmizel 9. dubna. Vedení jeho listu ale ve středu ve zprávě na Twitteru oznámilo, že "je živ a v Sýrii".

Organizace Amnesty International zveřejnila začátkem května zprávu pod titulkem "Střílet na posly: novináři jsou terčem pro všechny strany v Sýrii". Konstatuje v ní, že v důsledku "násilností syrské armády, stejně jako opozičních ozbrojených skupin, je Sýrie velmi nebezpečná pro novináře, kteří tam pracují".

Od vypuknutí konfliktu v polovině března 2011 zahynulo v Sýrii podle statistiky agentury AFP a organizace Novináři bez hranic už 24 žurnalistů. Valnou většinou to byli Syřané, o život ale přišli i čtyři Francouzi, jedna Američanka, jedna Japonka a jeden Iráčan. Obětí konfliktu se podle stejného zdroje stalo i nejméně pět desítek takzvaných "občanských žurnalistů", tedy lidí, kteří se kvůli restrikcím režimu vůči profesionálním médiím vyzbrojili kamerami, aby mohli podat svědectví o situaci ve své zemi.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.