Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Syriza nemá přímé vazby na korupční prostředí. Může uspět, soudí expertka

Svět

  6:00
Po nedělních volbách míří Řecko do neprobádaných politických vod. Voliči přiřkli vítězství krajně-levicovému uskupení Syriza, jež si jejich důvěru zajistilo velkorysými sliby. Naplní je, nebo Řeky čeká další zklamání? Syriza masivně zneužila krize ve svůj prospěch, přesto může být úspěšná; otázkou je, z čeho hodlá své reformy financovat, vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz odbornice na současné Řecko Nikola Karasová.

Radikálně levicová Syriza v nedělních řeckých volbách triumfovala - získala přes 36 procent hlasů. Den po volbách se dohodla na koaliční vládě spolu se stranou Nezávislí Řekové. Na snímku uprostřed nový řecký premiér a lídr Syrizy Alexis Tsipras. foto: Reuters

Lidovky.cz: Krizí vyčerpaní Řekové prý dali svůj hlas naději. Vložili svou důvěru do spolehlivých rukou?
Nadějí, o níž se v souvislosti se zvolením politické strany Syriza hovoří, je míněn příchod nové politické alternativy, která na rozdíl od předchozích vlád Nové demokracie nebo PASOK může dosáhnout zásadních změn v řeckém politickém a ekonomickém systému, protože není přímo navázána na korupční a klientelistické prostředí, vytvořené zmíněnými stranami v minulých desetiletích. Je ale důležité si uvědomit, že vize politické strany Syriza a s nimi spjaté předvolební sliby jsou jedna věc, zatímco možnosti strany je uskutečnit v praxi jsou věcí druhou.

Nový řecký premiér. Alexis Tsipras slibuje balkánské zemi cestu ven z krize....

V této chvíli je velmi obtížné cokoli hodnotit, protože Syriza byla dosud výhradně opoziční stranou a my tak zatím neznáme její detailní plány a přesné postupy, které hodlá uplatňovat. Stěžejní problém tkví v tom, odkud Syriza získá potřebné finanční prostředky, aby mohla slibovaná opatření zrealizovat. Jejím cílem je zefektivnění výběru daní, a v podstatě i částečná redistribuce zdrojů v rámci řecké společnosti prostřednictvím zavedení zvláštní daně pro bohaté. Bude se přitom muset vyrovnat s problematikou daňových úniků, s nimiž se Řecko potýká dlouhodobě a kterým se nepříliš úspěšně snažila čelit už předchozí koaliční vláda Nové demokracie a PASOK. Program Syrizy může působit populisticky, což nicméně nutně neznamená, že Tsiprasova vláda nebude v reformách a správě státu úspěšnější než její předchůdci. Zda bylo zvolení Syrizy pragmatické, se navíc záhy ukáže v jejím jednání se zástupci tzv. trojky (Označení vžité pro tripartitní výbor ve složení Evropská komise - Evropská centrální banka - Mezinárodní měnový fond, jenž organizuje finanční pomoc Řecku, Portugalsku, Irsku a Kypru, pozn. red.)

Stoupenci Syrizy slaví výsledky voleb:

VÍCE ZDE:

Lidovky.cz: Syriza však nebude vládnout sama. Nebude ji koalice omezovat? Čeká ji také hlasitá opozice...
Podobně jako Syriza zastává i její nový koaliční partner, pravicově populistické uskupení Nezávislí Řekové, kritické postoje vůči současné podobě tzv. záchranného plánu pro Řecko. Společně se pokusí dojednat revizi podmínek troiky a dosáhnout odepsání části řeckého dluhu. S ohledem na výsledky voleb a počet mandátů, jimiž disponují Nezávislí Řekové v parlamentu, si nemyslím, že bude toto složení vládní koalice představovat pro Syrizu zásadní problém. Nepovažuji ho ale za příliš strategické z hlediska dalšího jednání s trojkou. Pochopitelně také uvnitř Řecka bude opozice vůči Syrize velká, nicméně volby vyhrála s velkým náskokem. Zatím není důvod pochybovat, že většinu v parlamentu nová vláda do budoucna neuhájí či že neprosadí připravované kroky.

Lidovky.cz: A jejich provedení? Jak reálné jsou například dodávky elektřiny zdarma či navýšení minimální mzdy o téměř 200 euro?
Ačkoli je snaha Syrizy o revizi záchranného plánu mnohými vnímána jako nezodpovědná, zároveň považuji za důležité, že se tato strana rozhodla hájit řecké zájmy i v tak problematické situaci. Vyjednání nových podmínek má skutečně význam, pokud chceme, aby Řecko zůstalo součástí EU a eurozóny. Je také důležité pro narovnání vzájemných řecko-německých vztahů. Doufejme, že Řekové nebudou mít k dalším bouřím důvod.

Nový řecký premiér Alexis Tsipras (vpravo) podává ruku prezidentovi Karolosovi...
Radost ve volebním táboře levicové opoziční strany SYRIZA.
Podporovatelé strany Nová demokracie současného premiéra Antonise Samarase....
Příznivci hnutí Syriza oslavují výsledky voleb v Řecku

Nicméně vyvstává zde opět stejný problém, a totiž kde Syriza sežene potřebné prostředky. Syriza odmítá politiku úspor a reforem odstupující Samarasovy vlády, s nimiž ideologicky nesouhlasí. Již před volbami zaznívaly v souvislosti s očekávaným vítězstvím této strany obavy ohledně budoucnosti zahraničních investic v zemi, protože finanční trhy vnímaly její předpokládaný úspěch velmi negativně.

Navíc stále není rozhodnuto o osudu Řecka v rámci eurozóny. Ačkoli si zřejmě ani Syriza, ani značná část řecké veřejnosti nepřeje řecký odchod z tohoto společenství, iniciativa nyní spočívá spíše na straně trojky. A i když zaznívá, že řecká krize je u konce a hůř už být nemůže, nikde není psáno, že Syriza zvládne reformní proces podle svých představ a její politika nevyústí v přehnané utrácení státních peněz a další zadlužování Řecka. Na druhou stranu po pěti letech krize Řekové opravdu věří, nikoli pouze doufají, že se ekonomickou, ale i politickou situaci v zemi brzy podaří stabilizovat.

Lidovky.cz: Stabilita pod vládou radikální levice? Nejsou namístě spíš obavy?
Vítězství Syrizy bych rozhodně jako nebezpečné nevnímala, spíše ho chápu jako přirozenou reakci na společenskou krizi a politickou vyprázdněnost přítomnou nejen v Řecku, ale i ve větší části Evropy. Syriza, stejně jako jiná nová evropská levicová hnutí, může přispět k politickému oživení tím, že do politiky přinese nová témata. Jistým rizikovým faktorem z hlediska stability nové vlády může být skutečnost, že Syriza je vnitřně tvořena větším množstvím uskupení a různě orientovaných skupin a z tohoto důvodu může být v některých otázkách nejednotná.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jde podpora Syrizy napříč společenskými vrstvami?
Prakticky ano. V době před krizí byla především stranou intelektuálů a levicové mládeže. V uplynulých letech se jí ale podařilo získat velké množství voličů, pocházejících ze středních vrstev, zklamaných voličů mainstreamových stran ND a PASOK. Možná, že voliči Syrizy by řekli, že jejich strana je noční můrou pro podnikatele, kteří neplatí daně. Krize jednoduše řeckou společnost velmi změnila.

Lidovky.cz: Jakou odezvu může mít dění v Řecku na další členské státy EU? Diskutuje o možném dominovém efektu v zemích, jimiž stejně jako Řeckem zmítá krize...
To považuji za spíše zjednodušující pohled, protože v jednotlivých zemích EU se politické, ekonomické a sociální podmínky velmi liší. Řecká krize má navíc hlubší historické příčiny, a tím je i současná situace značně specifická. Konečně budoucí vývoj v Řecku může vyvolat ve zbytku Evropy zcela odlišné reakce, než jaké vyvolával doposud, a může tak ovlivnit vnímání voličů v jiných státech.

Alexis Tsipras složil v prezidentském paláci v Aténách premiérskou přípravu.

Lidovky.cz: Nový premiér Tsipras slibuje konec škrtů – v přímém rozporu s úspornou politikou, již prosazuje EU. Jaká je Tsiprasova pozice v očích unijní vládní elity? Je připravená jednat s ním jako s rovnocenným partnerem?
Shoda mezi vládou Syrizy a troikou se jistě bude rodit velmi obtížně. Nevidím problém v tom, že by EU nebyla ochotna s Alexisem Tsiprasem jednat jako se sobě rovným partnerem. Potíž spíš spočívá ve skutečnosti, že jak EU (především němečtí představitelé), tak Tsipras masivně zneužili řecké krize ve svých politických kampaních k získání voličů, čímž přispěli k vytvoření vzájemně nepřátelské atmosféry.

NIKOLA KARASOVÁ

Nikola Karasová.

Nikola Karasová působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvovala politologii a balkánská, eurasijská a středoevropská studia. Specializuje se na řeckou historii a politiku. Od roku 2013 je spolupracovnicí Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...