Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Taktika syrské vlády vůči opozici? 'Hladovění až do podrobení'

Svět

  12:04aktualizováno  14:03
DAMAŠEK - Syrská armáda evakuovala tisíce civilistů z vyhladovělého damašského předměstí Muadamíja. Vláda tvrdí, že ty, kteří zůstali, bude považovat za nepřátele. Agentura Reuters ve středu uvedla, že syrský režim proti oblastem ovládaným rebely užívá metodu vyhladovění.

"Civilisty jsme odvedli do bezpečí," tvrdí syrská ministryně sociálních věcí. Podle informací BBC však v oblasti zůstaly tisíce civilistů foto: Reuters

Evakuaci civilistů prý umožnilo vyjednávání armády s povstalci. Pro evakuované jsou k dispozici přístřešky, které budou v provozu měsíc. Počítá se s tím, že mnozí pak vyhledají své příbuzné mimo Damašek. Jiní však nemají kam jít.

'Jedli jsme listy a trávu'

Evakuovaným civilistům rozdával Červený půlměsíc chleba

Z Muadamíji v úterý vycházely davy lidí, mnozí o berlích, některé museli nést na nosítkách. Mnozí plakali a tvrdili, že v minulých devíti měsících neviděli chléb. "Jedli jsme listy a trávu," řekla reportérce BBC jedna z evakuovaných žen. "Všichni jsme nemocní," doplnilo malé děvče, které třesoucíma rukama jedlo chléb distribuovaný pracovníky Červeného půlměsíce.

U výjezdu z Muadamíji na civilisty čekaly autobusy. Muže však vojáci oddělili. Čeká je údajně výslech, při němž budou muset říci, zda byli zapojeni do bojů opozice.

Na evakuaci dohlížela ministryně sociálních věcí Kinda Šamatová, podle níž nyní v Muadamíji zůstali pouze "teroristé". Tak vláda označuje ozbrojené členy opozice. "Jsou tam ozbrojené skupiny, a to jsou teroristé. Odvezli jsem civilisty do bezpečí. Za ty, kteří tam jsou, neneseme odpovědnost," řekla Šamatová.

ČTĚTE TAKÉ:

Dle BBC je však v Maudamíji stále několik tisíc civilistů, kteří se bojí vyjít ven. Mnoho mužů, kteří se nechali evakuovat, prý skončilo ve vězení. Kromě Muadamíji opozice ovládá u Damašku také další dvě oblasti Jarmúk a východní Ghútu.

Hladovění do podrobení

Armáda nepřítelem obsazená předměstí obléhá a chce je vyhladovět. Postupuje tak i ve východní Ghútě a Jarmúku. Tamní situace je natolik špatná, že islámští duchovní povolili lidem jíst kočky, psy a osly, jejichž maso se obecně nedoporučuje konzumovat.

Vláda svou taktitku interně nazývá "Hladovění až do podrobení", uvedla agentura Reuters. Civilisté i zdravotníci tvrdí, že na ni doplácejí civilisté, kteří kvůli ní hladoví a umírají. Vojáci blokují dodávky potravin a léků a kontrolují také automobily, které do oblasti vjíždějí. Jídlo v nich být nesmí.

Polovina lidí, kterých se blokády týkají, je podle OSN z venkovských oblastí kolem Damašku a dalších 310 000 lidí je zablokováno v Homsu ve střední Sýrii. Syrská vláda dle Reuters odmítá obvinění, že vyhladovění zařadila ke svým taktikám proti opozici. Podle ní je to opozice, kdo drží civilisty jako rukojmí. Humanitární pracovníci se do oblastí nemohou dostat, protože jsou ohraničeny kontrolními stanovišti, která si střeží armáda i opozice.

Plně nebo částečně jsou delší dobu zablokována jižní, východní a západní předměstí Damašku, nově armáda začala blokovat také místa Kudsajá a Háma, které jsou severně od metropole. Vojáci zastavují přijíždějící automobily na kontrolách, nutí motoristy vystoupit a dojít k nejbližší zastávce hromadné dopravy. Dělají prohlídky aut a nedovolují provézt chléb, dětské mléko ani léky. Kdo takové zboží veze, toho zatýkají.

Syrský voják prohlíží zavazadla evakuovaných rodin

Háma je prý zablokována docela. Žijí v ní hlavně sunnité a většina z nich podporuje povstalce. V případě Kudsaji je režim volnější. Tam žije smíšení obyvatelstvo a útočiště tam našlo také mnoho Syřanů, kteří museli uprchnout z domovů jinde v Sýrii. Humanitární organizace se snaží dosáhnout otevření humanitárních koridorů.

Mezinárodní právo nezakazuje obléhání, avšak taktiku vědomého vyhladovění obyvatelstva řadí k válečným zločinům. Oběma stranám nařizuje, aby umožnily přístup humanitárního zásobování civilistů.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...