Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Taktika syrské vlády vůči opozici? 'Hladovění až do podrobení'

"Civilisty jsme odvedli do bezpečí," tvrdí syrská ministryně sociálních věcí. Podle informací BBC však v oblasti zůstaly tisíce civilistů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Civilisty jsme odvedli do bezpečí," tvrdí syrská ministryně sociálních věcí. Podle informací BBC však v oblasti zůstaly tisíce civilistů | foto: Reuters

DAMAŠEK Syrská armáda evakuovala tisíce civilistů z vyhladovělého damašského předměstí Muadamíja. Vláda tvrdí, že ty, kteří zůstali, bude považovat za nepřátele. Agentura Reuters ve středu uvedla, že syrský režim proti oblastem ovládaným rebely užívá metodu vyhladovění.

Evakuaci civilistů prý umožnilo vyjednávání armády s povstalci. Pro evakuované jsou k dispozici přístřešky, které budou v provozu měsíc. Počítá se s tím, že mnozí pak vyhledají své příbuzné mimo Damašek. Jiní však nemají kam jít.

'Jedli jsme listy a trávu'

Evakuovaným civilistům rozdával Červený půlměsíc chleba

Evakuovaným civilistům rozdával Červený půlměsíc chleba

Z Muadamíji v úterý vycházely davy lidí, mnozí o berlích, některé museli nést na nosítkách. Mnozí plakali a tvrdili, že v minulých devíti měsících neviděli chléb. "Jedli jsme listy a trávu," řekla reportérce BBC jedna z evakuovaných žen. "Všichni jsme nemocní," doplnilo malé děvče, které třesoucíma rukama jedlo chléb distribuovaný pracovníky Červeného půlměsíce.

U výjezdu z Muadamíji na civilisty čekaly autobusy. Muže však vojáci oddělili. Čeká je údajně výslech, při němž budou muset říci, zda byli zapojeni do bojů opozice.

Na evakuaci dohlížela ministryně sociálních věcí Kinda Šamatová, podle níž nyní v Muadamíji zůstali pouze "teroristé". Tak vláda označuje ozbrojené členy opozice. "Jsou tam ozbrojené skupiny, a to jsou teroristé. Odvezli jsem civilisty do bezpečí. Za ty, kteří tam jsou, neneseme odpovědnost," řekla Šamatová.

ČTĚTE TAKÉ:

Dle BBC je však v Maudamíji stále několik tisíc civilistů, kteří se bojí vyjít ven. Mnoho mužů, kteří se nechali evakuovat, prý skončilo ve vězení. Kromě Muadamíji opozice ovládá u Damašku také další dvě oblasti Jarmúk a východní Ghútu.

Hladovění do podrobení

Armáda nepřítelem obsazená předměstí obléhá a chce je vyhladovět. Postupuje tak i ve východní Ghútě a Jarmúku. Tamní situace je natolik špatná, že islámští duchovní povolili lidem jíst kočky, psy a osly, jejichž maso se obecně nedoporučuje konzumovat.

Vláda svou taktitku interně nazývá "Hladovění až do podrobení", uvedla agentura Reuters. Civilisté i zdravotníci tvrdí, že na ni doplácejí civilisté, kteří kvůli ní hladoví a umírají. Vojáci blokují dodávky potravin a léků a kontrolují také automobily, které do oblasti vjíždějí. Jídlo v nich být nesmí.

Polovina lidí, kterých se blokády týkají, je podle OSN z venkovských oblastí kolem Damašku a dalších 310 000 lidí je zablokováno v Homsu ve střední Sýrii. Syrská vláda dle Reuters odmítá obvinění, že vyhladovění zařadila ke svým taktikám proti opozici. Podle ní je to opozice, kdo drží civilisty jako rukojmí. Humanitární pracovníci se do oblastí nemohou dostat, protože jsou ohraničeny kontrolními stanovišti, která si střeží armáda i opozice.

Plně nebo částečně jsou delší dobu zablokována jižní, východní a západní předměstí Damašku, nově armáda začala blokovat také místa Kudsajá a Háma, které jsou severně od metropole. Vojáci zastavují přijíždějící automobily na kontrolách, nutí motoristy vystoupit a dojít k nejbližší zastávce hromadné dopravy. Dělají prohlídky aut a nedovolují provézt chléb, dětské mléko ani léky. Kdo takové zboží veze, toho zatýkají.

Syrský voják prohlíží zavazadla evakuovaných rodin

Syrský voják prohlíží zavazadla evakuovaných rodin

Háma je prý zablokována docela. Žijí v ní hlavně sunnité a většina z nich podporuje povstalce. V případě Kudsaji je režim volnější. Tam žije smíšení obyvatelstvo a útočiště tam našlo také mnoho Syřanů, kteří museli uprchnout z domovů jinde v Sýrii. Humanitární organizace se snaží dosáhnout otevření humanitárních koridorů.

Mezinárodní právo nezakazuje obléhání, avšak taktiku vědomého vyhladovění obyvatelstva řadí k válečným zločinům. Oběma stranám nařizuje, aby umožnily přístup humanitárního zásobování civilistů.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?