29. července 2019 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská armáda dobyla s pomocí Ruska pozice u Idlibu. Radikálové se stáhli po intenzivním bombardování

Vojáci v okolí Damašku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci v okolí Damašku. | foto:  REUTERS/Omar Sanadiki

Damašek/Moskva Syrská armáda s pomocí Ruska dobyla vesnici a město na západě Sýrie. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se členové povstaleckých a radikálních skupin z místa stáhli po intenzivním bombardování a dělostřelecké palbě. Účast ruské armády potvrdila Moskva.

Syrská státní média oznámila, že se armádě podařilo získat vesnici a nedaleké město Džibín  na severu provincie Hamá, u hranice provincie Idlib. Podle SOHR se odtud bojovníci stáhli, ale tato oblast už několikrát přešla do rukou obou stran. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se s pomocí ruského letectva podařilo odrazit útoky ozbrojenců na pozice syrských jednotek.

Arabský list Al-Vatan napsal, že se syrské armádě podařilo zničit při „masivních útocích na vojenské pozice teroristů“ tunely a v nich zabít „několik desítek teroristů“. Při útocích byly zničeny také zbrojní sklady a těžká technika, kterou používají oponenti Damašku a radikálové.

Jeden z velitelů povstaleckých oddílů agentuře Reuters potvrdil, že se opozice musela po prudkém bombardování z Džibínu stáhnout.

Boje o Idlib a jeho okolí, kam se stáhli radikálové a povstalci, trvají tři měsíce. Podle OSN při nich zahynulo přes 400 civilistů a dalších 440.000 lidí muselo opustit své domovy. OSN kritizovala bojující strany za používání nepřesných zbraní, například barelových bomb, které ohrožují civilisty.

Největší skupinou, která stojí proti vládnímu vojsku a jeho spojencům, je Haját Tahrír aš-Šám (HTS), známá dříve jako fronta An-Nusra. V oblasti působí i skupiny, které podporuje Turecko.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!