130 let
Israa al-Masri byla ještě batole, když prohrála boj s hladem.

Israa al-Masri byla ještě batole, když prohrála boj s hladem. | foto: ČTK

'Nezbyli tu žádní lidé. Jen kostlivci se žlutou kůží,' zní z Damašku

Svět
  •   15:00
DAMAŠEK - Syrská armáda už přes rok obléhá uprchlický tábor Jarmúk na předměstí Damašku. Žije v něm 18 tisíc lidí, kterým se nedostává jídla ani lékařské pomoci. Lidé umírají hlady, snaží se přežít na potravě z vody, soli a listů.

Drobná postavička ztracená ve zbytečně velkém oblečení. Propadlé tváře, nateklý jazyk v pootevřených ústech. A hlavně obrovské oči, ve vyhublém obličeji o to větší, a pohled, z něhož se pomalu vytrácí život. Tak vypadala pouhých několik minut před svou smrtí malá Isrá al-Masriová. Byla ještě batole, když zemřela hlady v uprchlickém táboře Jarmúk.

Damašský Jarmúk, největší tábor pro palestinské uprchlíky, obléhá syrská armáda už přes rok. Většina z původních 160 000 obyvatel odsud utekla již v prosinci 2012, kdy tu vypukly ozbrojené střety mezi vládním vojskem a jednotkami rebelů. Navzdory bojům však v Jarmúku zůstalo kolem 18 tisíc uprchlíků, které blokáda Asadových vojáků odřízla od dodávek jídla i léků.

Tábor Jarmúk leží na předměstí Damašku

Tábor Jarmúk leží na předměstí Damašku

Pomalá smrt hlady

"Lidé jedí trávu a nyní začali jíst maso z koček a psů," popsal reportérce listu The Independent Qais Saed, 26letý muž, který naposledy jedl před třemi dny. Jeho pokrm se skládal z horké vody a koření.

"Obyvatelé včetně nemluvňat a dětí po dlouhá období nejedí skoro nic. Přežívají na bylinách, okoralé zelenině, rajčatové pastě, krmení pro zvířata a koření, které rozpouštějí v horké vodě," řekl Chris Gunness, mluvčí palestinské humanitární organizace UNRWA.

ČTĚTE TAKÉ:

Podvýživa způsobuje především dětem řadu zdravotních problémů. Trpí chudokrevností, křivicí a dalšími nemocemi. Potřebných léků a vakcín proti obrně, nemoci, která Sýrií kvůli válce opět obchází, se přitom místní nemocnici zoufale nedostává.

"V Jarmúku už nejsou žádní lidé, jen kostlivci potažení žlutou kůží," řekla agentuře AP obyvatelka tábora a matka dvou malých dětí, 27letá Umm Hassanová.

Awad al-Saidi ochablý z nedostatku potravy nakonec podlehl smrti.

Zemřel pro list ibišku

Na obyvatele, které se v okolí tábora snaží najít něco k jídlu, vojáci syrské armády střílí. Místní zdravotní sestra potvrdila, že vojenské jednotky zabily několik lidí, kteří se v okolních polích pídili po něčem jedlém. "Každý den zasáhnou odstřelovači tak čtyři lidi, kteří sbírají rostliny na okolních polích. Ženy riskují vlastní život, aby zachránily své děti," řekla.

"Nedávno tam zastřelili mladého chlapce, mohlo mu být tak 16 nebo 17. Jeho otec na něj začal mluvit a povídal 'Zemřel jsi, abys přinesl listy ibišku pro své sourozence.' Bylo to šokující," pokračovala sestra.

Obyvatelé Jarmúku, kteří stojí na straně syrského prezidenta Bašára Asada, viní z délky obléhání 2,5 tisíce povstaleckých bojovníků, kteří v táboře také setrvávají.

zdroj: www.youtube.com

Pomoc v nedohlednu

Místní trápí i výpadky elektřiny. Po minulých devět měsíců byly její dodávky nestálé. "Lidé se na elektřinu nemohou spolehnout. Chodí ven na terasy a ulice, kde pálí nábytek. Otevřený oheň nemohou rozdělat uvnitř domu. Nestálá je i dodávka pitné vody. Voda z kohoutku teče většinou jenom v intervalech tří dnů," řekl Gunness.

Nedostatek elektřiny v táboře sužuje i místní nemocnici. Absence lékařské péče již vedla ke smrti několika rodiček. 

Konvoj humanitární organizace UNRWA se snažil do tábora dostat minulé pondělí. Vezl 10 000 vakcín proti obrně a zásoby jídla pro 6 tisíc lidí. Syrská armáda na něj ale opakovaně střílela a přinutila pomocníky se vrátit. Pomoc lidem uvězněným v obleženém táboře je v nedohlednu.

"Proč nás nezabijí chemikáliemi? Konec by přišel po několika minutách. Všechno lepší než tohle," řekl Independentu místní aktivista Abú Muhamed.

Uprchlický tábor Jarmúk

Tábor byl postaven v roce 1957, aby poskytoval úkryt Palestincům, kteří prchali před arabsko-izraelskou válkou. Časem se z něj stala hustě osídlená obytná čtvrť, kde žili jak Palestinci, tak Syřané. To je dnes už minulostí - válkou pohlcený Jarmúk, ač vzdálen pouhých několik kilometrů od dobře zásobených restaurací Damašku, hladoví.

 

Autoři: kys, msl
  • Vybrali jsme pro Vás