15. října 2019 18:37, aktualizováno  21:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská armáda vstoupila do Manbidže. Od Turků ji oddělují ruské síly

Vojáci syrské armády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci syrské armády | foto: ČTK

Damašek/Ankara/Moskva  Syrská armáda v úterý vstoupila do severosyrského města Manbidž, odkud se stáhla mezinárodní koalice, která tam působila doposud. Rusko je odhodláno zabránit střetu syrské a turecké armády a ruské síly začaly hlídkovat na linii mezi armádami obou zemí.

Damašek se o víkendu dohodl se syrskými Kurdy na společném postupu proti turecké armádě, která 9. října zahájila ofenzívu na severu Sýrie.

Ankara chce vytvořit na syrském území u turecké hranice bezpečnostní zónu, kam se budou moci vrátit syrští uprchlíci z Turecka. V cestě Turkům stojí oddíly kurdských bojovníků, kteří se podíleli na boji proti Islámskému státu (IS) a kteří území, obývané z velké míry Kurdy, dosud střežili. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý prohlásil, že Turecko zajistí oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožní milionu syrských uprchlíků vrátit se do Sýrie.

Manbidž, jež leží západně od Eufratu, pomáhala zajišťovat mezinárodní koalice, v níž byly kromě amerických také francouzští a britští vojáci. Tento kontingent se nyní stáhl a jeho místo zaujala syrská armáda. Podle ruské tiskové agentury Interfax syrské jednotky už kontrolují 1000 kilometrů čtverečních v okolí Manbidže, ovládají vojenské letiště Tabka, dvě vodní elektrárny a několik mostů přes Eufrat.

Turecká armáda pokračovala v bombardování pohraničního Rás al-Ajnu a ohlásila další své dva mrtvé. Od začátku ofenzívy tak Turecko podle oficiálních zdrojů přišlo o šest vojáků. Ztráty v řadách arabsko-kurdské koalice SDF jsou v řádu desítek, přesný počet není znám. Z oblasti uprchlo na 275.000 lidí.

Americký prezident Donald Trump, jenž svým rozhodnutím o stažení amerických vojáků, kteří působili na pozicích s Kurdy, tureckou ofenzívu usnadnil, nyní vyzval Turecko k zastavení palby. USA navíc vyhlásily sankce proti tureckým ministerstvům obrany a energetiky a také vůči ministrům obrany, vnitra a energetiky. Do Ankary v příštích 24 hodinách odletí americký viceprezident Mike Pence. USA pracují na evakuaci asi 1000 svých vojáků ze Sýrie; podle dnešních zpráv zamíří do Iráku, Kuvajtu a Jordánska. Malý zbytek Amerčanů zůstane na základně v jihosyrském Tanfu.

Odhaduje se, že při ofenzívě dosud zahynulo několik desítek civilistů. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ruperta Colvilla nevylučuje, že se Turecko dopouští na syrských Kurdech válečných zločinů. Organizace Lékaři bez hranic stáhla ze Sýrie svůj zahraniční personál a Turecko oznámilo, že jeho Červený půlměsíc začal distribuovat pomoc u hraničního města Tall Abjad.

Česká Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi jako porušení mezinárodního práva a premiér Andrej Babiš má podle přijatého usnesení prosazovat v Evropské unii opatření, jež Turecko donutí operaci zastavit. ČR se připojila k dalším evropským zemím a omezila vývoz zbraní do Turecka. Jeho velvyslanec v Praze Ahmet Necati Bigali řekl, že Ankara to nepovažuje za vstřícný krok, ale dopadů se neobává. Turecko od ostatních členů Severoatlantické aliance očekává ve věci Sýrie solidaritu, a nikoli kritiku, dodal. Kvůli postupu Ankary odložila firma Volkswagen rozhodnutí o výstavbě své továrny v Turecku; v novém provozu se mají vyrábět i vozy Škoda.

Vývoj na severu Sýrie vyvolává obavy z aktivizace IS, proti němuž se bojovalo v minulých letech. Francouzský premiér Edouard Phillipe řekl, že turecká ofenzíva umožní IS obnovit svou činnost v Sýrii a možná i v Iráku.

Rada bezpečnosti OSN, která se minulý týden nedokázala dohodnout na znění textu o ukončení turecké ofenzívy, se chce znovu sejít. Podle posledních zpráv by měla jednat na žádost svých evropských členů ve středu, kdy mají o ofenzívě jednat také velvyslanci členských zemí NATO.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!