Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Syrská opozice hlásí stovky mrtvých po chemickém útoku. Armáda vinu popírá

Svět

  8:16aktualizováno  14:29
DAMAŠEK - Syrská opozice dnes ohlásila chemický útok armády u Damašku a stovky mrtvých. Vláda i armáda to však rozhodně popřely. Podle exilové opozice si útok vyžádal desítky obětí, jedna z posledních zpráv hovoří o 494 mrtvých při bombardování a plynovém útoku. Údaje ale zatím nebylo možné nezávisle ověřit. Státní televize označila zprávy opozice za zcela nepravdivé. Jejich cílem je prý odvézt pozornost expertů OSN, kteří přijeli do Sýrie před několika dny prověřit informace o předchozích chemických útocích.

Syrská opozice počítá mrtvé po chemickém útoku. foto: Reuters

Opozice s odvolání na zdravotníky v jedné z posledních zpráv uvedla, že útoky nepřežilo 494 lidí. Šéf opoziční koalice Ahmad Džarba požádal Radu bezpečnosti OSN, aby kvůli této události svolala mimořádné zasedání. Vyzval zároveň experty OSN, kteří jsou v Sýrii, aby přišli dějiště dnešních útoků prověřit. Pro inspekci místa se vyslovila také Liga arabských států.

Británie by považovala za šokující vystupňování syrské krize, pokud se zprávy o chemických útocích potvrdí. Vyzvala syrskou vládu, aby umožnila inspektorům dějiště útoků prohlédnout. Její ministr zahraničí William Hague chce, aby o útoku jednala RB OSN. Také francouzský prezident François Hollande řekl, že požádá OSN, aby poslala na místo útoku personál a aby tento útok vyšetřila.

ČTĚTE TAKÉ:

Syrská státní televize už ráno zprávy o použití chemických zbraní popřela. Podle ní je cílem rozptýlit inspektory OSN. Podobně útok popřela armáda, podle níž jde o naprosto nepodložené zprávy a hysterii potápějící se opozice. "To není pravda. Veškeré informace na to téma jsou vymyšlené a mají zmást inspektory," řekl syrský velvyslanec v Moskvě Rijád Haddad.

Inspekce v Sýrii

Inspektoři jsou na místě od neděle. Vede je švédský vědec Ake Sellström. Švédské agentuře TT sdělil, že útok by se měl vyšetřit, avšak vysoký počet obětí, o němž se hovoří, se mu zdá podezřelý. "Zní to jako něco, co by se mělo prověřit. Záleží na tom, zda o to generálního tajemníka OSN požádá některý z členských států OSN. My jsem zde na místě," řekl telefonicky agentuře. Jakmile bude vznesena formální žádost, musí prý ale také s přístupem inspektorů na místo souhlasit Damašek. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt vyzval na Twitteru Damašek, aby inspektory na místo pustil.

Chemický arzenál Sýrie

Syrský arzenál chemických a biologických zbraní je dlouhá desetiletí považován za jeden z největších na Blízkém východě, zahalen je ovšem velkým závojem tajemství. Samotný režim poprvé přiznal vlastnictví chemických a biologických zbraní teprve loni v červenci.

Sýrie není signatářem Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC), která je v platnosti od dubna 1997 a která zakazuje výrobu a použití chemických zbraní.

O objemu syrských biologických a chemických zbraní nejsou přesné informace. Jde údajně o velké zásoby yperitu, sarinu, ale i nervových plynů VX a tabunu uložených na desítkách míst po celé zemi. Podle dřívějších zpráv CIA má Sýrie několik stovek litrů chemických zbraní a desítky tun dalších ročně vyrábí.

V minulých měsících obvinila syrskou vládu z použití chemických zbraní při boji s opozicí vláda USA, Francie i Británie. Naproti tomu Rusko, spojenec Damašku, letos v červenci tvrdilo, že má důkazy, že sarin použili v březnu u severosyrského Halabu povstalci.

Podle Ramího Abdar Rahmána, který situaci popisuje z exilového sídla opozice v Londýně, dopadaly rakety s hlavicemi naplněnými plynem z letadel a byly odpalovány rovněž ze země. Vláda podle něj vede rozsáhlou ofenzivu proti východním a západním předměstím metropole, protože právě tato místa ovládá opozice. "Je to masakr spáchaný chemickými zbraněmi. Návštěva týmu OSN je žert. (Prezident) Bašár (Asad) dal světu najevo, že si z nich nic nedělá," sdělil jeden z aktivistů agentuře Reuters. Na internetu se začaly objevovat snímky mrtvých vyskládaných v místnostech.

Jsou mezi nimi děti a ženy. Těla nejsou povětšinou zakrvavená a nenesou známky zranění. "Mnoho mrtvých jsou ženy a děti. Když je sem přivezli, měli rozšířené zornice, studené končetiny a pěnu u úst. Lékaři říkají, že jsou to typické příznaky lidí vystavených nervovému plynu," řekla zdravotní sestra citovaná agenturou Reuters. "Útok se odehrál ve tři hodiny ráno (2:00 SELČ). Většina z těch lidí zemřela doma," sdělil zdroj agentuře Reuters.

Konflikt bez americké intervence

O dlouhodobý konflikt armády a její opozice se v současné době zajímá administrativa prezidenta USA Baracka Obamy. Ta je proti jakékoli, i jakkoli omezené, vojenské intervenci do Sýrie. Opozice, která nyní bojuje proti vládě v Damašku, nemá totiž v úmyslu hájit v budoucnu americké zájmy.

Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey.

"V Sýrii nyní nejde o to vybrat si ze dvou, ale z mnoha stran (konfliktu). Myslím si, že ta strana, pro niž se my rozhodneme, musí být připravena prosazovat své i naše zájmy, jakmile se situace obrátí v její prospěch. A to opozice není," napsal předseda sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey 19. srpna demokratickému poslanci Eliotovi Engelovi.

Dempsey v dopisu tvrdí, že americká armáda je schopná vyřadit letectvo syrského prezidenta Bašára Asada a změnit situaci na bojišti ve prospěch opozice. USA by tím ale zabředly do další války v arabském světě a přitom nemají mírovou strategii pro zemi, která zabředává do etnických sporů.

Autoři: ,