Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská opozice se štěpí. Koalici opustili islamisté i část liberálů

Syrští rebelové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrští rebelové | foto: Reuters

Síly nejednotné syrské opozice se nadále tříští. Poté, co bylo potvrzeno, že jednotlivé rebelské frakce bojují nejen proti Asadově režimu, ale rovněž i mezi sebou navzájem, 13 povstaleckých skupin ve středu oznámilo, že Západem podporovanou Národní koalici sil revoluce a syrské opozice opouští. Neshoduje se s našimi zájmy, tvrdí.

K úternímu prohlášení, ve kterém se rebelské organizace distancují od exilové Koalice, se připojily nejen islamistická Fronta an-Nusrá a další islamistické skupiny, ale i některé jednotky Syrské osvobozenské armády. Ta je obecně považována za organizaci nábožensky umírněných, ba i levicových rebelů.

Povstalci ve zmíněném dokumentu rovněž požadují, aby "všechny opoziční - vojenské i občanské - skupiny přijaly společný koncept vlády vycházející z islámského práva jako jediného zdroje legislativy". Rebelové, kteří se vydělili z hlavního opozičního proudu, se tak přiklonili k názorům islámských radikálů.

KONFLIKT V SÝRII

Islamisté získávají navrch

Podle reportéra Kevina Connollyho je patrné, že islamistické skupiny získávají v rámci protiasadovské opozice navrch. K tomu sílícímu proudu se pak v rostoucí míře přiklánějí i dosud umírnění bojovníci z jiných jednotek.

Tento vývoj nahrává diktátorovi Asadovi a jeho spojencům - především pak Rusku a Hizballáhu, libanonskému hnutí radikálních šíitů. Ti již od počátku syrského konfliktu (březen 2011) opakují, že občanská i ozbrojená opozice je v područí teroristů z al-Káidy.

Prohlášení převážně islamistických skupin přichází několik dní poté, co se na severu Sýrie střetli islamisté s umírněnými bojovníky (více o rozkolu v řadách syrských povstalců čtěte ZDE). Znepřátelené rebelské skupiny nakonec uzavřely vratké příměří: málokdo však pochybuje o tom, že mezi oběma opozičními tábory ještě dojde k měření sil.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...