Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská opozice trvá na svržení prezidenta Asada

Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: Reuters

LONDÝN Syrská opozice pojede na mírovou konferenci do Ženevy jenom, bude-li se na ní jednat o odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. Informovala o tom agentura Reuters, která citovala opozičního šéfa Ahmada Džarbu.

Reuters získal text projevu, který chce Džarba přednést na dnešním londýnském setkání se zeměmi, které opozici dlouhodobě podporují. Džarba se bude snažit vysvětlit, že by opozice ztratila důvěru Syřanů, kdyby ustoupila mezinárodnímu tlaku a vzdala se hlavního cíle povstání - tedy svržení Asada.

V Londýně jednají zástupci 11 zemí, jež trvale stojí za syrskou opozicí, a jedním z témat je příprava ženevské konference. Má se na ní najít politické řešení syrské krize a mezi účastníky mají být jak zástupci syrské vlády, tak opozice. V Ženevě se o Sýrii jednalo i loni, ale bez účasti aktérů syrského konfliktu.

Konference se připravuje od května, avšak s potížemi. Opozice opakuje, že chce záruku, že Asad odstoupí. Damašek naopak hovoří o tom, že o příštím prezidentovi se rozhodne ve volbách. Ty se mají konat příští rok.

ČTĚTE TAKÉ

Hostitel setkání, britský ministr zahraničí William Hague, řekl, že opozice chce do Ženevy jet, avšak její nejvýznamnější část, Syrská národní rada, nikoli. Vyzval proto opozici k jednotnému postupu.

Asad uvedl, že si nemyslí, že jsou splněny podmínky pro konání mírové konference. Prohlásil rovněž, že je připraven kandidovat ve volbách. Americký ministr zahraničí John Kerry k tomu sdělil, že bude-li Asad znovu zvolen, válka v Sýrii bude pokračovat.

Konference se kromě Británie účastní USA, Francie, Německo, Itálie, Turecko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Egypt a Jordánsko. Za koalici je přítomen Džarba a Mustafá Sabbagh.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ S NJ/AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč