Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
22. října 2013 17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská opozice trvá na svržení prezidenta Asada

Bašár Asad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bašár Asad | foto: Reuters

LONDÝN Syrská opozice pojede na mírovou konferenci do Ženevy jenom, bude-li se na ní jednat o odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. Informovala o tom agentura Reuters, která citovala opozičního šéfa Ahmada Džarbu.

Reuters získal text projevu, který chce Džarba přednést na dnešním londýnském setkání se zeměmi, které opozici dlouhodobě podporují. Džarba se bude snažit vysvětlit, že by opozice ztratila důvěru Syřanů, kdyby ustoupila mezinárodnímu tlaku a vzdala se hlavního cíle povstání - tedy svržení Asada.

V Londýně jednají zástupci 11 zemí, jež trvale stojí za syrskou opozicí, a jedním z témat je příprava ženevské konference. Má se na ní najít politické řešení syrské krize a mezi účastníky mají být jak zástupci syrské vlády, tak opozice. V Ženevě se o Sýrii jednalo i loni, ale bez účasti aktérů syrského konfliktu.

Konference se připravuje od května, avšak s potížemi. Opozice opakuje, že chce záruku, že Asad odstoupí. Damašek naopak hovoří o tom, že o příštím prezidentovi se rozhodne ve volbách. Ty se mají konat příští rok.

ČTĚTE TAKÉ

Hostitel setkání, britský ministr zahraničí William Hague, řekl, že opozice chce do Ženevy jet, avšak její nejvýznamnější část, Syrská národní rada, nikoli. Vyzval proto opozici k jednotnému postupu.

Asad uvedl, že si nemyslí, že jsou splněny podmínky pro konání mírové konference. Prohlásil rovněž, že je připraven kandidovat ve volbách. Americký ministr zahraničí John Kerry k tomu sdělil, že bude-li Asad znovu zvolen, válka v Sýrii bude pokračovat.

Konference se kromě Británie účastní USA, Francie, Německo, Itálie, Turecko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Egypt a Jordánsko. Za koalici je přítomen Džarba a Mustafá Sabbagh.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!