13. září 2016 15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tureckou pomoc nechceme. Syrské vládě vadí původ konvoje pro Aleppo

Děti v ulicích Aleppa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti v ulicích Aleppa. | foto: Reuters

DAMAŠEK Syrská vláda oznámila, že odmítá jakoukoli pomoc dovezenou do města Aleppo, která by nebyla koordinována přes Damašek a OSN. Zejména jde o pomoc z Turecka, vyslaná z pohraničního města Cilvegozu. Ankara přitom v úterý dopoledne již oznámila, že do severní Sýrie vjely v úterý první kamiony, které vezou potraviny, oblečení i hračky pro děti.

„Syrská arabská republika oznamuje svůj odmítavý postoj k humanitární pomoci, která se dostane do Aleppa a nebude koordinována přes syrskou vládu a Spojené národy, zejména od tureckého režimu,“ uvedla oficiální syrská média.

Syrský prezident Bašár Asad se svými věrnými při modlitbě k příležitosti...
Vojáci kurdských milic stojí nad dobytým územím kolem města Manbidž, které se...

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom již v pondělí prohlásil, že jeho země chce do sousední Sýrie poslat více než 30 nákladních aut s humanitární pomocí.

Turecko bude podle něj využívat dohodnuté koridory a spolupracovat s OSN. Zásobování bylo možné zahájit díky příměří, které v zemi začalo platit v pondělí večer.

Podle OSN se syrské vládě úspěšně podařilo zastavit zásobování Aleppa humanitární pomocí, napsala agentura Reuters. Podle vůdců opozice v Aleppu bude povolená humanitární pomoc v ruské režii a nebude stačit na pokrytí potřeb 300 tisíc obyvatel žijících ve městě.

Obětí syrské války je přes 300 tisíc

Syrská válka si podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) vyžádala od roku 2011 víc než 301 tisíc zdokumentovaných obětí. Jsou mezi nimi civilisté i bojovníci. Odhady ale hovoří až o 430 tisíc mrtvých.

Organizace SOHR, která sídlí v Británii a konflikt sleduje s pomocí svých informátorů v Sýrii, bilanci počítá od března 2011. Z její dokumentace vyplývá, že mezi 301 781 oběťmi je více než 86 600 civilistů a mezi nimi bylo 15 tisíc dětí. Armáda a její spojenci přišli o 107 tisíc lidí. Oponenti režimu pak mají přes 52 tisíc obětí a zhruba stejný počet padlých je mezi radikály, z nichž mnozí byli cizinci.

SOHR také konstatovala, že v jednom měsíci padlo i devět tisíc lidí. V bilanci, kterou SOHR zveřejnila začátkem srpna, se hovořilo o 292 tisícech mrtvých.

Nevládní organizace Syrian Centre for Policy Research (SCPR) letos v únoru vydala odhad, podle nějž boje v Sýrii nepřešilo 400 tisíc Syřanů a dalších 70 tisíc zemřelo v důsledku nedostatku zdravotní péče nebo přístupu k čisté vodě.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v úterý ostře kritizoval syrskou vládu a zejména prezidenta Bašára Asada. Řekl, že ačkoli Sýrii řídí lékař, umožňuje útoky na nemocnice a používání plynu proti vlastnímu národu.

V Sýrii začalo v pondělí večer příměří, které je zatím dodržováno. Má kromě jiného umožnit humanitární zásobení občanů v oblastech, kde se nejvíc bojuje, tedy hlavně na severu země.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz