Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrské bojové chemikálie zničíme na moři, oznámila OPCW

Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü | foto: Reuters

HAAG Chemické zbraně budou za přispění řady zemí odvezeny ze Sýrie zmítané občanskou válkou a zlikvidovány na moři. Konečný plán zničení chemických látek ze syrského arzenálu podle agentury DPA předložila v Haagu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Souhlas s ním musí ještě dát výkonný výbor OPCW a Rada bezpečnosti OSN.

Celkem musí být ze Sýrie vyvezeno kolem 1300 tun chemických bojových látek, asi 500 tun těch nejtoxičtějších ještě do konce letošního roku. Z 12 skladišť v Sýrii mají být na ruských nákladních autech přepraveny do syrského přístavu Latákíja, cituje z dokumentu agentura DPA. Na transport budou dohlížet americké satelity a čínské kontrolní kamery.

V Latákíji mají být chemikálie naloženy na dánské a norské lodě, které je v doprovodu vojenské eskorty skandinávských zemí převezou do zatím neznámého přístavu v Itálii. Tam budou přeloženy na plavidlo amerického vojenského námořnictva Cape Ray, které zajistí jejich likvidaci na moři. Nejnebezpečnější bojové látky, mezi nimi sarin a hořčičný plyn, budou neutralizovány štěpením vodou.

VÍCE ZDE:

Situaci komplikují boje

Velké riziko pro operaci, k níž logistickou a finanční podporu závazně přislíbilo prozatím 19 zemí, představuje bezpečnostní situace v Sýrii. Za bezpečnost a ochranu transportu v oblasti bojů bude odpovědné syrské vedení, řekl členům výkonného výboru generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü. Přípravy na operaci ovšem podle něj komplikují pokračující boje v Sýrii. Harmonogram přijatý RB OSN je v ohrožení, varoval šéf OPCW. "Možnost určitého zdržení nelze vyloučit," prohlásil.

Podle rezoluce RB OSN mají být nejtoxičtější chemické zbraně vyvezeny ze Sýrie do 31. prosince a zničeny do 31. března příštího roku. Zbývajících zhruba 800 tun chemikálií pak má být zlikvidováno do poloviny příštího roku v průmyslových zařízeních.

Stále neznámý viník

V rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii byly chemické zbraně použity na pěti ze sedmi prověřovaných míst, uvedli inspektoři OSN ve zprávě, kterou minulý čtvrtek předali v New Yorku šéfovi OSN Pan Ki-munovi. Zpráva neuvádí, kdo tyto zbraně hromadného ničení použil.

Chemický útok na předměstí Damašku se stal 21. srpna. Nezvratné důkazy o jeho původci zatím nejsou, nic o vinících útoku nevypovídají ani pořízené záběry.

Oběti chemického útoku na předměstí Damašku

Dokument hovoří o důkazech a věrohodných informacích ohledně použití chemických zbraní při útoku 21. srpna v Ghútě u Damašku, což inspektoři uvedli již v září. Byl tam nasazen sarin a zahynulo několik set lidí. Sýrii kvůli tomu hrozil odvetný útok, jemuž se vyhnula tím, že přistoupila na zničení svého chemického arzenálu.

Likvidaci syrského chemického arzenálu zajišťuje Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která letos dostala Nobelovu cenu za mír. Do zvláštního fondu na financování této operace přispělo dosud 14 států částkou zhruba 9,8 milionu eur (asi 271,5 milionu Kč). Japonsko výhledově přislíbilo dalších 15 milionů dolarů (zhruba 302 milionů Kč) pro OSN a pro OPCW.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...