Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Syrské vládní síly znovu ostřelovaly Homs

Svět

  9:22aktualizováno  14:55
DAMAŠEK - Syrské vládní síly dnes v noci začaly ostřelovat dvě čtvrti v povstaleckém městě Homs. Poprvé od čtvrtečního rána, kdy vstoupilo v platnost příměří vyjednané zmocněncem OSN Kofim Annanem, znovu sáhly k dělostřelecké palbě. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) s tím, že několik lidí bylo zraněno.

Syrské vládní síly dnes v noci začaly ostřelovat dvě čtvrti v povstaleckém městě Homs. foto: Reuters

Za test hodnověrnosti závazku syrské vlády dodržovat příměří zakotvené v Annanově mírovém plánu byly považovány páteční manifestace, k nimž vyzvala Syřany opozice. Desetitisíce jich v druhý den příměří vyšly do ulic měst po celé zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Ozbrojené složky proti manifestantům zasahovaly výjimečně v několika lokalitách ostrým střelivem a slzným plynem - podle protivládních aktivistů přitom zahynulo pět až 11 lidí.

Příměří, které je jedním z hlavních bodů Annanova plánu, označovali diplomaté od samého počátku za mimořádně křehké. Vláda v Damašku nesplnila předcházející významný bod plánu, když nestáhla z měst vojáky ani těžkou vojenskou techniku.

Na příměří mají dohlédnout mezinárodní pozorovatelé. O rezoluci povolující vyslání prvních 30 pozorovatelů do Sýrie se rozhoduje v Radě bezpečnosti OSN. Původně bylo hlasování o dokumentu ohlášeno na pátek, zdrželo se ale kvůli neshodám na znění rezoluce. Hlasovat se má dnes, pozorovatelé jsou připraveni k okamžitému odjezdu.

"O jakém dodržování příměří mluvíte? Režim dál zabíjí lidi," rozhořčil se podle agentury AFP jeden z aktivistů ze syrského Halabu. Tam byli dnes zabiti čtyři účastníci pohřbu mladého muže, kterého vojáci zastřelili v pátek.

Jeden mrtvý civilista je hlášen z Homsu, další civilista a dva vojáci přišli o život v okolí metropole Damašku.

Autoři: ,