24. března 2018 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrskou východní Ghútu za měsíc opustilo přes 105 tisíc lidí. Je v rukou Asada

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

DAMAŠEK Syrskou oblast východní Ghúta, která leží v blízkosti Damašku a kterou za poslední měsíc už z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska, opustilo od konce února více než 105 tisíc lidí, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany. Jen během soboty odešlo již přes 700 civilistů, informovala agentura RIA Novosti.

Syrská armáda zahájila v únoru operaci s cílem získat oblast pod svou kontrolu. Rada bezpečnosti OSN sice 24. února schválila rezoluci o příměří v Sýrii, ale masový odchod civilistů umožnilo až rozhodnutí Damašku a jeho spojence Ruska pozastavit každý den boje na několik hodin a otevřít humanitární koridory, kterými mohou místní obyvatelé odcházet. 

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 tisíc lidí. V oblasti se uskutečňují i organizované evakuace. Například na základě dohody, kterou za zprostředkování Moskvy uzavřeli ve středu zástupci syrské vlády s povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám, mělo z dvacetitisícového města Harasta ve dvou skupinách odejít asi 1500 bojovníků a na 6000 jejich rodinných příslušníků. 

Syrská agentura SANA o den později uvedla, že z Harasty zatím odjelo 30 autobusů s 1580 lidmi. Bylo mezi nimi přes 600 mužů, z toho 413 bojovníků. Dále bylo ve skupině přes 380 žen, zbytek byly děti. Povstalci s rodinami se mají přesunout do provincie Idlib na severozápadě země. Tuto provincii ovládají různé povstalecké skupiny. tes hej

ČTK

Pronájem 2+1/S, 54 m2, Praha 10, Vršovice
Pronájem 2+1/S, 54 m2, Praha 10, Vršovice

U vršovického nádraží, Praha 10 - Vršovice, okres Praha
14 350 Kč/měsíc