Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syrský režim údajně používá proti IS chemické zbraně

Svět

  11:54
Dajr az-Zaur - Syrský režim prezidenta Bašára Asada byl obviněn z použití bojového plynu na chlórové bázi proti bojovníkům Islámského státu (IS). Jde o další z řady obvinění vůči režimu, který za používání chemických zbraní dlouhodobě kritizují zejména Spojené státy. Plyn měly Asadovy jednotky použít v obraně klíčového letiště u hlavního města provincie Dajr az-Zaur.

Zdravotníci ve městě Rakka zakrývají těla obět náletů. foto: Reuters

Syrská protivládní organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AP tvrdí, že na bojovnících IS byly patrné znaky použití nervového plynu poté, co se střetli s vládními silami během bitvy o klíčové letiště u hlavního města provincie Dajr az-Zaur na východě země. SOHR tvrdí, že bojovníci měli problémy s dýcháním už když se k letecké základně Dajr az-Zaur blížili.

Podle syrské státní televize odrazila armáda útok islamistů na několika místech v okolí Dajr az-Zaur, zabila desítky bojovníků a zničila konvoj několika obrněných vozů s těžkými kulomety. Televize později odvysílala záběry syrských vojáků, stojících nad těly mrtvých extremistů.

K TÉMATU:

SOHR tvrdí, že během bojů zemřelo už 51 vojáků Asadova režimu a nejméně 100 islamistů, včetně dvou francouzů v jejich řadách. Dajr az-Zaur je jednou z posledních oblastí v provincii, kterou mají ještě vládní jednotky pod kontrolou, zbytek padl do rukou IS.

Sýrie před časem přiznala, že provozovala továrny na výrobu chemických zbraní. Několik z nich zavřela a zničila zásoby nervového plynu, vyslanec OSN Sigrid Kaag však Asadův režim v říjnu obvinil z toho, že tají minimálně čtyři další chemické továrny.

Provincie bohatá na ropu leží mezi baštou islamistů Rakka a hranicí s Irákem. Dobytím základny Dajr az-Zaur by IS zničil hlavní ložisko odporu proti jeho postupu a dostal by se na dosah samotnému hlavnímu městu provincie. Dobytí největšího východosyrského města by pro IS znamenal obrovský úspěch.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...