Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syrský režim údajně používá proti IS chemické zbraně

USA

  11:54
Dajr az-Zaur - Syrský režim prezidenta Bašára Asada byl obviněn z použití bojového plynu na chlórové bázi proti bojovníkům Islámského státu (IS). Jde o další z řady obvinění vůči režimu, který za používání chemických zbraní dlouhodobě kritizují zejména Spojené státy. Plyn měly Asadovy jednotky použít v obraně klíčového letiště u hlavního města provincie Dajr az-Zaur.

Zdravotníci ve městě Rakka zakrývají těla obět náletů. foto: Reuters

Syrská protivládní organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AP tvrdí, že na bojovnících IS byly patrné znaky použití nervového plynu poté, co se střetli s vládními silami během bitvy o klíčové letiště u hlavního města provincie Dajr az-Zaur na východě země. SOHR tvrdí, že bojovníci měli problémy s dýcháním už když se k letecké základně Dajr az-Zaur blížili.

Podle syrské státní televize odrazila armáda útok islamistů na několika místech v okolí Dajr az-Zaur, zabila desítky bojovníků a zničila konvoj několika obrněných vozů s těžkými kulomety. Televize později odvysílala záběry syrských vojáků, stojících nad těly mrtvých extremistů.

K TÉMATU:

SOHR tvrdí, že během bojů zemřelo už 51 vojáků Asadova režimu a nejméně 100 islamistů, včetně dvou francouzů v jejich řadách. Dajr az-Zaur je jednou z posledních oblastí v provincii, kterou mají ještě vládní jednotky pod kontrolou, zbytek padl do rukou IS.

Sýrie před časem přiznala, že provozovala továrny na výrobu chemických zbraní. Několik z nich zavřela a zničila zásoby nervového plynu, vyslanec OSN Sigrid Kaag však Asadův režim v říjnu obvinil z toho, že tají minimálně čtyři další chemické továrny.

Provincie bohatá na ropu leží mezi baštou islamistů Rakka a hranicí s Irákem. Dobytím základny Dajr az-Zaur by IS zničil hlavní ložisko odporu proti jeho postupu a dostal by se na dosah samotnému hlavnímu městu provincie. Dobytí největšího východosyrského města by pro IS znamenal obrovský úspěch.