Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Syrský režim údajně používá proti IS chemické zbraně

Svět

  11:54
Dajr az-Zaur - Syrský režim prezidenta Bašára Asada byl obviněn z použití bojového plynu na chlórové bázi proti bojovníkům Islámského státu (IS). Jde o další z řady obvinění vůči režimu, který za používání chemických zbraní dlouhodobě kritizují zejména Spojené státy. Plyn měly Asadovy jednotky použít v obraně klíčového letiště u hlavního města provincie Dajr az-Zaur.

Zdravotníci ve městě Rakka zakrývají těla obět náletů. foto: Reuters

Syrská protivládní organizace pro lidská práva (SOHR) podle agentury AP tvrdí, že na bojovnících IS byly patrné znaky použití nervového plynu poté, co se střetli s vládními silami během bitvy o klíčové letiště u hlavního města provincie Dajr az-Zaur na východě země. SOHR tvrdí, že bojovníci měli problémy s dýcháním už když se k letecké základně Dajr az-Zaur blížili.

Podle syrské státní televize odrazila armáda útok islamistů na několika místech v okolí Dajr az-Zaur, zabila desítky bojovníků a zničila konvoj několika obrněných vozů s těžkými kulomety. Televize později odvysílala záběry syrských vojáků, stojících nad těly mrtvých extremistů.

K TÉMATU:

SOHR tvrdí, že během bojů zemřelo už 51 vojáků Asadova režimu a nejméně 100 islamistů, včetně dvou francouzů v jejich řadách. Dajr az-Zaur je jednou z posledních oblastí v provincii, kterou mají ještě vládní jednotky pod kontrolou, zbytek padl do rukou IS.

Sýrie před časem přiznala, že provozovala továrny na výrobu chemických zbraní. Několik z nich zavřela a zničila zásoby nervového plynu, vyslanec OSN Sigrid Kaag však Asadův režim v říjnu obvinil z toho, že tají minimálně čtyři další chemické továrny.

Provincie bohatá na ropu leží mezi baštou islamistů Rakka a hranicí s Irákem. Dobytím základny Dajr az-Zaur by IS zničil hlavní ložisko odporu proti jeho postupu a dostal by se na dosah samotnému hlavnímu městu provincie. Dobytí největšího východosyrského města by pro IS znamenal obrovský úspěch.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...