Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
19. října 2013 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrští odstřelovači míří na těhotné ženy, tvrdí britský chirurg

V mnoha syrských městech jsou před ulice nataženy přikrývky. Mají sloužit jako ochrana před ostřelovači | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V mnoha syrských městech jsou před ulice nataženy přikrývky. Mají sloužit jako ochrana před ostřelovači | foto: Reuters

DAMAŠEK Syrští vládní odstřelovači střílejí na těhotné ženy a jejich nenarozené děti, prý se tak trénují v přesné střelbě na cíl. Tvrdí to alespoň britský lékař David Nott, který několik týdnů pomáhal v jedné ze syrských nemocnic, jejíž umístění z bezpečnostních důvodů nemůže prozradit.

Každý den si prý odstřelovači vybírali jinou část těla civilistů, kteří vyšli do ulic, aby si sehnali nějaké jídlo či další zásoby. Jednou je trefovali do třísel, jindy do krku a třetí den do hrudi, řekl Nott britským médiím.

  • Syrský konflikt si vyžádal životy již více než 110.000 lidí, na sedm milionů osob kvůli němu odešlo ze svých domovů.

"Již z prvních pacientů, které to ráno přivezli, jste mohl odhadnout, co vás čeká celý den. Byla to hra. Slyšeli jsme, že odstřelovači vyhrávají krabičky cigaret, když zasáhnou určitý počet cílů," dodal britský chirurg. Jednoho dne se podle něj stalo terčem odstřelovačů více než šest těhotných žen. Přežily, ale jejich nenarozené děti se nepodařilo zachránit. "Všechny ženy byly střeleny přímo do břicha, takže bylo jasné, na co se zaměřovali... Bylo to promyšlené. Bylo to horší než peklo," popsal lékař.

Nott se již dříve jako dobrovolník účastnil misí v Bosně, Libyi, Čadu, Súdánu či Kongu. Ve srovnání s nimi je podle něj situace v Sýrii vůbec nejhorší i vzhledem k tomu, kolik civilistů se stává terčem útoků. Bylo jich prý asi 90 procent ze všech pacientů, které ošetřoval.

V nemocnicích zároveň chybí základní vybavení a hygienické potřeby. Místní lékaři navíc musí čelit výhrůžkám, mnozí trpí depresemi, ale snaží se vytrvat, protože vědí, že obyčejní Syřané je potřebují.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.