4. prosince 2012 16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrští povstalci zasáhli minometem školu, zemřel učitel a 28 žáků

Syrští povstalci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrští povstalci |

DAMAŠEK/BRUSEL/RIJÁD Vládní síly se při pokračujících bojích v Sýrii soustředily především na bombardování povstaleckých pozic jihovýchodně od Damašku. Opoziční bojovníci dle syrské agentury SANA při minometném útoku na uprchlický tábor u metropole zabili 28 studentů a učitele.

Škola se nacházela v uprchlickém táboře Al-Vafidin. Bilanci 28 mrtvých žáků a jejich učitele oznámila SANA, státní televize předtím hovořila o devíti obětech. V táboře asi 20 kilometrů severovýchodně od Damašku žije 25.000 syrských uprchlíků z Golanských výšin, které v roce 1967 obsadil Izrael.

ČTĚTE TAKÉ:

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v úterý oznámil, že nasazení chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada by vyvolalo okamžitou reakci mezinárodního společenství. Přibližování bojů k mocenské základně prezidenta Bašára Asada přimělo zahraniční letecké společnosti k rušení spojů se syrskou metropolí a OSN a Evropskou unii k omezování personálu v Damašku.

ČR neplánuje stažení diplomatů

Česká republika zatím neplánuje snížení počtu diplomatů z mise v Sýrii, řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Bezpečnostní rizika vyhodnocoval podle něj v pátek krizový štáb k situaci v Sýrii. Vývoj v Damašku česká diplomacie sleduje a má pravidla, podle nichž rozhoduje o přítomnosti či nepřítomnosti, dodal Kolář.

Syrský konflikt

Konflikt v Sýrii si za 20 měsíců svého trvání vyžádal podle opoziční bilance přes 41.000 mrtvých. V pondělí k nim podle informace Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) přibylo nejméně 200 dalších obětí.

"Případné použití chemických zbraní by bylo pro celé mezinárodní společenství zcela nepřijatelné. A pokud by kdokoliv sáhl k těmto zbraním, pak bych očekával okamžitou reakci mezinárodního společenství," citovaly agentury Rasmussenovo prohlášení před setkáním ministrů zahraničí NATO v Bruselu. Syrské chemické zbraně označil šéf aliance za "věc, která nás velmi znepokojuje".

Rasmussenovo varování následovalo jen pár hodin poté, co před použitím chemických zbraní v konfliktu s protivládními povstalci důrazně varoval Sýrii americký prezident Barack Obama.

Vadí postoj Moskvy

Na neustálé zhoršování situace v Sýrii poukázal šéf saúdskoarabské diplomacie Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd. Prohlásil, že politické předání moci v Sýrii je více než kdy předtím nezbytné v zájmu zachování jednoty země, a kritizoval zároveň postoj Ruska. Princ Fajsal Saúd na tiskové konferenci v Rijádu ocenil jako důležitý pozitivní krok vytvoření syrské opoziční koalice a vyjádřil naději, že nyní "sjednotí své postoje ke konfliktu k Sýrii také mezinárodní společenství".

Cestu k urovnání krize v Sýrii by podle prince Fajsala otevřela "zejména změna postoje Ruska". Podporu Moskvy Asadovu režimu označil za "podivnou, odsouzeníhodnou a vyvolávající překvapení v arabsko-muslimském světě".

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!