Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Syslili miliardy, nyní ztrácejí moc. Ukrajinští oligarchové slábnou

Evropa

  8:00
KYJEV/PRAHA - Hlavní obětí ukrajinské „revoluce důstojnosti“ měli být oligarchové. Rok poté, co padl režim prezidenta Janukovyče, jsou stále naživu, přišli ale o část moci.

Soumrak ukrajinské oligarchie? Zleva Ihor Kolomojskij, Rinat Achmetov a Jurij Kasjuk. foto: Reuters // Koláž Lidovky.cz

Byla to bezpochyby událost minulého měsíce – ukrajinský prezident Petro Porošenko projevil statečnost a odstranil ze státní funkce jednoho z nejmocnějších oligarchů na Ukrajině, dněpropetrovského gubernátora Ihora Kolomojského. 

Ostrý spor ukrajinského prezidenta Petra Porošenka (vlevo) a oligarchy Ihora Kolomojského (vpravo) vyústil v odvolání Kolomojského z postu gubernátora Dněpropetrovské oblasti.

Některá média zajásala a opatřila své první stránky titulky o „zahájení ofenzivy na největší škůdce a nepřátele státu – ukrajinské oligarchy“. Jiná byla opatrnější a podotkla, že i prezident Porošenko patří do kategorie oligarchů, a že tedy může jít jen o vyřizování účtů, přerozdělování sfér vlivu a likvidaci konkurence. Objevil se i názor, že šlo o tajnou dohodu Kolomojského s Porošenkem – divadlo mělo uklidnit veřejnost, která už přes rok požaduje, aby oligarchové byli zbaveni politického vlivu i nakradených peněz.

Jenže celé to má háček. Spíš hák. Ukrajinská média mají mezi sebou také rozdělena oligarchové. Takže to, co píší, je do jisté míry součástí strategie ve velké válce o mnoho miliard.

Spojenec oligarchů? Moskva

Majdan řekl před rokem a čtyřmi měsíci dost. Pokud by nedošlo k ruské invazi na Ukrajinu, oligarchové by možná skutečně byli těmi, kdo by souboj s občanskou nevolí prohráli. Jenže proces de oligarchizace byl válkou zastaven. Moskva je dnes tím největším spojencem ukrajinské oligarchie.

Chceme skoncovat se zločinem a korupcí, říká šéf ukrajinské lustrační komise

Bleskové bohatnutí některých osob na Ukrajině má na svědomí privatizace, která byla zahájena v 90. letech minulého století. Právem je Ukrajinci i Rusy nazývána „prichvatizací“ (od ruského slova prichvatit neboli uzmout).

Lidé s dobrými kontakty a silným žaludkem získali takřka přes noc obrovské bohatství. Naprostá většina oligarchů (včetně Janukovyčova klanu) se zrodila na průmyslovém východě země, dnes ovládaném separatisty a ruskými vojáky. Zajímavé je, že ještě před rokem lidé na západě Ukrajiny, v Kyjevě i na východě vyšli do ulic s podobnými hesly, vyzývajícími k likvidaci oligarchického systému. Kdyby v tu chvíli namísto rozeštvávání novináři, vědomi si své fatální zodpovědnosti, obě skupiny pravdivě informovali o společných cílech, separatisté by na svou stranu nestrhli statisíce lidí z Donbasu. Jenže – i mnohé novináře řídí oligarchové.

Novinář z Majdanu: Ukrajinští politici se chovají jako otroci moci

Občanské protesty známé jako Euromajdan totiž nebyly vyprovokovány jen touhou stát se součástí Evropy namísto ruského bloku. Ale i snahou změnit pravidla hry, ve které vždy vítězí ten s největším balíkem peněz. V korupčním prostředí takové peníze zajistí absolutní beztrestnost, mediální vliv, přístup k tajným materiálům i privilegovanou startovní pozici při rozdávání tučných zakázek. A to dráždilo jak obyvatele Doněcku, tak i Lvova. Nedokázali si to ovšem především kvůli vlivu Moskvy včas sdělit.

Nakonec se do čela Ukrajiny opět postavili lidé nazývaní oligarchové – mezi nimi i prezident Petro Porošenko. Jen už nejde o úzkou kliku z Východu, napojenou především na Rusko, ale o modernější a vzdělanější zbohatlíky, kteří chápou, že své majetky budou muset legalizovat, že o část možná přijdou a že do budoucna už nebude možné hrát mimo evropské zákonné kolbiště. Přibližování se EU totiž znamená i respektování evropských norem chování a podnikání.

Druh, který ještě žije

‚Evropa se bojí Putina. Při čtení protiruských sankcí jsem se musela smát‘

Parlamentní komise pro otázky privatizace začátkem března oznámila, že hodlá prověřit, nakolik privatizace odpovídala zákonům. Kontrola se má týkat těch nejtučnějších soust jako energetických firem Kievenergo a oblastních energetických podniků, ale i společnosti Ukrtelekom. 

Rinat Achmetov.

Proces přehodnocení privatizace by se mohl nepříjemně dotknout Rinata Achmetova, Ihora Kolomojského a Viktora Pinčuka. Třetí jmenovaný byl v době, kdy si nasyslil nejvíc majetku, zetěm prezidenta Leonida Kučmy. A stále je to druhý nejbohatší Ukrajinec. Vyrábí potrubí – a co by to bylo za ukrajinského oligarchu, kdyby neovládal kus mediálního prostoru.

Všichni oligarchové do jednoho za poslední rok zchudli v součtu o desítky miliard dolarů, někteří z nich i zbankrotovali. Žádný rozkvět oligarchie se nekoná, i když projevují neuvěřitelnou schopnost přežít. Ztratili ovšem částečně kontrolu nad politickým děním na Ukrajině. A to je pro zemi velká šance.

  • IHOR KOLOMOJSKIJ je druhý nejvlivnější oligarcha na Ukrajině, ovládá banku PrivatBank, síť čerpacích stanic, podniká v potravinářství i hornictví, vlastní kanály 1+1, 2+2 a fotbalový klub Dněpr.
  • RINAT ACHMETOV je stále nejbohatší muž Ukrajiny, patří mu holding SCM (metalurgie a energetika), mobilní operátor Life, fotbalový klub Šachťor, TV kanál Ukrajina i mediální holding Segodňa.
  • JURIJ KASJUK je spojenec prezidenta Petra Porošenka. Oba podnikají v potravinářství. Kasjuk patří mezi pět nejbohatších mužů v zemi. S Porošenkem kontrolují televizi 5 KANAL.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...