Média schůzku Tadiče s jeho chorvatským protějškem Ivem Josipovičem označují za historický průlom ve vztazích někdejších válečných rivalů.
"Jsem zde, abych ještě jednou vyslovil omluvu a vyjádřil lítost a tím umožnil, aby Srbové a Chorvati, Srbsko a Chorvatsko otevřeli novou stránku historie," řekl Tadić podle bělehradské rozhlasové a televizní stanice B92 u masového hrobu v obci Ovčara nedaleko Vukovaru. Dodal, že přiznání zločinů, omluva a lítost vytvářejí možnosti k usmíření.
Podle vyjádření Josipoviče je Ovčara místem bolesti a strádání obětí nesmyslné politiky. "Přišli jsme, abychom se poklonili obětem, abychom vyjádřili účast, ale také abychom slíbili, že ani jeden zločin nezůstane nepotrestán," zdůraznil podle B92.
Je to mezník v chorvatsko-srbských vztazích
Tadić se stal prvním srbským prezidentem, který do Vukovaru od konce válečného konfliktu přijel. Do města, které je jedním ze symbolů krvavých válek na prostoru někdejší Jugoslávie v první polovině 90. let minulého století, se přepravil přívozem přes hraniční řeku Dunaj. Na břehu ho přivítali Josipović s vukovarským starostou Željkem Sabem. Událost si nenechala ujít ani řada obyvatel města.
Oba prezidenti položili u masového hrobu v obci Ovčara věnce. Na tamní prasečí farmě zřídili Srbové po dobytí Vukovaru na podzim roku 1991 zajatecký tábor, kde bylo zabito asi 200 chorvatských civilistů.
Další zastávkou Tadiče a Josipoviče je vesnice Paulin Dvor u Osijeku, kde na sklonku roku 1991 chorvatské jednotky pozabíjely 18 srbských civilistů a jednoho Maďara.
Návštěvu Vukovaru, na kterou by tento měsíc měla podle webu pisqa.com navázat Tadičova oficiální cesta do Záhřebu, označují média jako historický mezník v chorvatsko-srbských vztazích a ukázku nového diplomatického směru obou republik.
Chorvatské krajně pravicové strany ale Tadičovu cestu označily za zbytečnou, protože je "neoficiální". Podle nich by nejdříve měl uznat, že Srbové byli agresoři. Přívrženci radikální nacionalistické Chorvatské strany práva (HSP) se ve Vukovaru před Tadičovým příjezdem sešli s transparenty "Omluva, ne lítost" a "Nejsi vítán".
Návštěva Vukovaru se nelíbí ani srbským nacionalistům, kteří zase upozorňují na chorvatské válečné zločiny a na vyhánění srbského obyvatelstva z Chorvaty dobytých území.
Návštěva Vukovaru není Tadičovou první cestou na místo srbských válečných zločinů. V červenci navštívil bosenskou Srebrenici, kde srbské jednotky v závěru občanské války v roce 1995 povraždily kolem 8000 muslimských chlapců a mužů. I tehdy svou cestu a vyjádření účasti odůvodnil snahou přispět k usmíření národů.