Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ani islámské, ani polonahé evropské. Tádžikistán ženám vybírá oblečení

Tádžické ženy v tradičních oděvech (19. března 2017) foto: Profimedia.cz

Úřady ve středoasijském Tádžikistánu vydaly nová, silně omezující doporučení ohledně oblékání žen. Nežádoucí jsou jak muslimské oděvy, tak oblečení evropského typu, informovala agentura DPA s odvoláním na místní média.
  22:47

Dívky a ženy by podle nových doporučení neměly nosit černé oblečení s muslimskými prvky, jako je například hidžáb. Zároveň se jim nedoporučuje „polonahé evropské oblečení“ a oděvy ze syntetických látek.

Za nežádoucí byly jmenovitě označeny přiléhavé kalhoty, topy, minisukně, noční košile, tenké šaty, ale například také galoše nebo žabky. Až do 30. května bude v bývalé sovětské republice probíhat osvětová kampaň s názvem Oblékáme se tádžicky. Ta má za cíl přimět ženy nosit tradiční tádžické oděvy.

V doprovodné příručce jsou uvedeny fotografie „národních“ oděvů pro všechna roční období. Snaha vlády omezit vzezření místních muslimů však není nová. Už v minulosti vydala nařízení, která specifikovala třeba délku mužských plnovousů. Také potírání hidžábů trvá už několik let. Stejně tak se vláda snažila omezit pojmenovávání dětí arabskými jmény.

Většina z přibližně devíti milionů Tádžiků jsou muslimové. Vedení autoritářské země se obává vzestupu vlivu islamistů a náboženská praxe je v zemi pod přísným dohledem.

Podle Americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) například ženy, které na sobě mají hidžáb, nyní zažívají zastrašování ze strany policie a nesmějí do vládních budov. Zákaz černého oblečení se přitom vztahuje i na pohřby, dodává.

Autoři: ,