Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Táhni do pekla, křičel bratr oběti. Breivik se jen usmíval

Svět

  12:35aktualizováno  16:35
OSLO - Příbuzný jedné z obětí loňského masakru na ostrově Utöya hodil po atentátníkovi Andersi Behringu Breivikovi během soudního jednání botu. Informoval o tom norský deník Verdens Gang, podle nějž je útočník zahraničního původu. Breivika incident nerozhodil a podle svědků se nad ním dokonce mírně usmíval.

Anders Breivik u soudu. foto: Reuters

Dotyčný muž, bratr jedné z obětí, náhle vyskočil a mrštil botou po Breivikovi, který se nacházel jen pár metrů od něj. "Táhni k čertu, vrahu," křičel přitom anglicky na pravicového extremistu, který loni 22. července na Utöyi postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže.

Mužova reakce, která rozvířila hladinu jinak neskutečně poklidného soudního procesu, vyvolala v soudní síni u mnohých souhlasné reakce. Několik lidí muži zatleskalo a kdosi zvolal: "Konečně!" Jiné naopak incident vyděsil.

Policie okamžitě Breivika obstoupila a muže ze soudní síně vyvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle svědků muž svou kletbu ještě několikrát zopakoval. Podle švédské novinářky Mikaely Akermanové křičel, když byl vyváděn ze soudní síně. "Někteří z přihlížejících tleskali. Někteří volali 'Bravo'. Mnoho dalších se rozplakalo," řekla švédská novinářka Mikaela Akermanová, která byla u přelíčení. Breivik se podle ní "trochu usmíval", když ochranka odváděla výtržníka od soudu.

Černá bota prý nezasáhla Breivika, ale jeho obhájkyni Vibeke Baeraovou. "Naštěstí to nebylo nic víc než bota," řekla Baeraová.

Po zhruba desetiminutové přestávce vynucené incidentem se k události vyjádřil i Breivik. "Pokud po mě někdo chce něco hodit, můžete tak učinit při mém příchodu, nebo při mém odchodu. Děkuji vám," citovala obžalovaného Akermanová.

Proces s Breivikem dnes pokračuje 17. den a na programu jednání je svědectví příbuzných obětí a přeživších z ostrova Utöya.

Pravicový extremista, který loni 22. července zabil při pumovém atentátu na vládní budovy v Oslu a při střelbě na přilehlém ostrově Utöya celkem 77 lidí, se ke svým činům již dříve přiznal. Odmítá ale vinu, protože útoky prý spáchal v sebeobraně, aby uchránil svou zemi před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.

Boty házeli i po Bushovi

Inzultace vrženou botou je v některých zemích obvyklou formou protestu, ale na oblibě získala hlavně poté, co na tiskové konferenci v iráckém Bagdádu v roce 2008 jeden z akreditovaných Iráčanů mrštil své boty na tehdejšího amerického prezidenta George Bushe. Ten reagoval pohotově včasným boxerským úhybem.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....