9. prosince 2014 19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tajemná petice vybízí Evropany, aby se Putinovi omlouvali za své vlády

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

PRAHA Po ruských sociálních sítích koluje on-line petice, která vybízí občany především evropských zemí, aby se omluvili ruskému prezidentovi Putinovi a celému Rusku za své vlády. Západ prý chce rozpoutat válku a Putin dělá vše pro to, aby tomu zabránil. Petice už údajně nasbírala přes 56 tisíc podpisů.

„Drahý prezidente Putine a ruský lide, prosím přijměte naše omluvy za chování našich vlád a médií,“ stojí na úvodní stránce petice. Podle autorů se chtějí státy Západu rozpoutat válku a každý, kdo je při smyslech, to vidí. Putin se prý naopak snaží dělat všechno pro to, aby válce zabránil.

Zbytek petičního prohlášení se nese v protizápadním kurzu, který v počátcích ukrajinské krize používali povstalci i ruská média, v poslední době od něj však čelní představitelé ruského státu upouštějí. Ukrajině podle prohlášení vládnou fašisté, let MH17 sestřelila tamní armáda a humanitární konvoj z Ruska žádné zbraně nevezl.

John F. Kennedy je v pořádku

Petice se ale naváží i do Spojených států a obviňuje je z mezinárodního spiknutí. Zmiňuje třeba dodávání zbraní Izraeli, které pak slouží k „vybíjení tisíců Palestinců,“ nebo zabíjení nevinných černochů. Pochvalně se však vyjadřuje o americkém exprezidentovi Johnu F. Kennedym: „Chceme spravedlnost pro všechny. Chceme skutečně trvalý mír, po kterém volal JFK.“

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři následně citují část jeho projevu, ve kterém volá po mezinárodním míru bez amerického vojenského vynucování. Prohlášení také neopomíná zmínit, že JFK měl stejně jako Putin vojenskou minulost (JFK sloužil ve druhé světové válce na ponorce, Putin za studené války u tajné služby a v kontrarozvědce - pozn. red.).

Nejasný původ

Podle rádia Svobodná Evropa koluje petice především po ruských sociálních sítích a její původ je nejasný. Stránka neobsahuje žádné kontaktní údaje, zato je k dispozici v devatenácti jazycích. A chytilia se jí i ruská média.

„Evropa žádá Putina o odpuštění,“ zní například titulek ruského státního deníku Rossiiskaya gazeta. Populární bulvární deník napojený na ruské tajné služby LifeNews zase před časem oznamoval, že „Stránka DearPutin si získává popularitu.“

Podle údajů na stránce už petici podepsalo přes 56 000 lidí, mimo jiné z Česka, Německa, Francie, Austrálie nebo USA. Jejich pravost nelze ověřit, k podpisu je totiž třeba pouze uvést zemi původu a jméno.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.