Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tajemné zmizení. Korejcům se nedaří najít ani loď, ani posádku

Svět

  13:16
SOUL - Jihokorejské námořnictvo nadále pokračuje v pátrání po příčinách pátečního potopení korvety Čchonan a osudu 46 námořníků z celkových 104 mužů posádky, kteří se stále pohřešují. Důvody výbuchu na zádi lodi zůstávají nejasné a do určité míry záhadná je i skutečnost, že dosud nebyl nalezen ani jeden z pohřešovaných námořníků.

Jihokorejští mariňáci vyrážejí na záchrannou akci. foto: Reuters

Záchranáři již vzdali veškerou naději, že v ledové a bouřlivé vodě Žlutého moře by bylo možné najít ještě někoho z posádky naživu. Záchranné lodě a vojenské vrtulníky našly ve vodách v okruhu asi 20 kilometrů od místa neštěstí jen dvacítku záchranných vest a 15 plastových přileb, avšak žádné tělo, uvedl mluvčí jihokorejského generálního štábu. Původně se hovořilo o tom, že se ze stočlenné posádky podařilo zachránit polovinu lidí. Informace se nakonec nepotvrdila.

Potápěči námořnictva se marně snažili dostat k vraku lodi, který leží v dosažitelné hloubce asi 15 až 20 metrů. Museli se předčasně vrátit, protože silné proudy pod hladinou je odnášely jinam. Vojenští představitelé postupně docházejí k závěru, že bez vyzdvižení vraku korvety nebude možné příčinu jejího potopení přesně stanovit. Podle médií lze ale vyzdvižení lodě očekávat nejdříve za měsíc.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak v sobotu nařídil plně vyšetřit příčiny zatím záhadného potopení lodi. Zdůraznil, že při vyšetřování příčin musí být brány v potaz všechny příčiny, žádnou nelze vyloučit předem. Mezitím však odborníci prakticky vyloučili tezi, že by za katastrofou mohl být útok severokorejského námořnictva. V celé oblasti nebyla ani vojenskými satelity zpozorována žádná severokorejská plavidla. Proto se spíše spekuluje o bludné námořní mině, která se po utržení mohla toulat mořem, nebo o výbuchu uvnitř lodi.

Posádka měla 20 minuta na záchranu

Korveta Čchonan dlouhá 88 metrů, s výtlakem 1200 tun a se 104 muži posádky, se potopila v pátek kolem druhé hodiny odpoledne SEČ po výbuchu u zádi lodi. Podle dostupných zpráv exploze vyrvala otvor v trupu lodi poblíž lodních šroubů, zastavila motory a přerušila dodávku elektřiny, takže bezmocná loď se začala naklánět. Trvalo však prý asi 20 minut, než se potopila, a každý člen posádky, který nebyl výbuchem zabit nebo omráčen, mohl mít teoreticky čas loď opustit.

Asi 80 rodinných příslušníků na palubě hlídkové lodě navštívilo místo neštěstí. Někteří jen mlčky vzdávali poslední poctu, některé ženy ale hlasitě naříkaly. Již v sobotu večer se shromáždili rodinní příslušníci pohřešovaných lodníků u základny námořního loďstva jižně od Soulu, kde byl domovský přístav korvety, a dožadovali se okamžitých informací o osudu svých blízkých. Asi 150 příbuzných se poté přes stráže protlačilo do základny a obviňovalo vojenské představitele ze zamlčování a překrucování faktů.

"Lháři! Lháři!" křičel podle AP rozhořčený dav na zachráněného kapitána fregaty, když jej vojenská auta odvážela ze základny. Někteří příbuzní podle agentury uvedli, že jim zachránění námořníci řekli, že korveta byla děravá, zatékala do ní voda a potřebovala do opravy.

Loď se potopila poblíž sporných námořních hranic ve Žlutém moři, kde byly za posledních deset let svedeny dva námořní souboje mezi jihokorejskými a severokorejskými silami, které si vyžádaly oběti na životech. Naposledy proti sobě plavidla obou zemí střílela loni v listopadu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!