14. července 2010 19:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tajemství černých skříněk: jestli nepřistanu, tak mě zabijí, mumlal pilot

Ve Smolensku vyšetřují příčiny nehody polského vládního speciálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Smolensku vyšetřují příčiny nehody polského vládního speciálu. | foto: ČTK

VARŠAVA Poláci vyluštili záznamy černých skřínek letounu, který se zřítil u Katyně, a posílili spekulace, že politikové v letadle pilota k přistávání v mlze nutili. "Kdybych nepřistál, tak mě zabijí," mumlal pilot před tím, než zahájil přistávací manévr.

Bratr zesnulého Lecha Jaroslaw Kaczyński notně přitvrdil, když obvinil vládu, že právě její údajně "zločinná politika" úspor na letadlech způsobila. Šéf opozice Jaroslaw Kaczyński svá nová obvinění pronesl v rozhovoru pro čtvrteční deník Gazeta Polska.

V telefonátu vzápětí po neštěstí nedaleko Katyně, kde zahynuli čelní polští představitelé, prý ministru Sikorskému řekl: "To je výsledek vaší zločinné politiky, nekoupili jste žádná nová letadla," citují média předem z rozhovoru. Sikorski prý kvůli obavám vlády, aby se to nerozneslo, později vinu z neštěstí svaloval na pilota.

Čtěte také

Kaczyński obvinil také premiéra Donalda Tuska, že zařídil, aby dojel na místo neštěstí až po něm, prý ve snaze "vylepšit si image". "Tuto mentalitu nechápu, jel jsem přece k mrtvolám lidí, kteří mi byli nejbližší," řekl.

Sikorski napadení odmítá
Sikorski na to reagoval, že si na telefonát vzpomíná, obrat "zločinná politika" v něm prý ale nepadl. Expremiér Kaczyński prý použil obrat o výsledku "vaší politiky bulvárních novin".

Nový záznam

Ministr spravedlnosti Krzysztof Kwiatkowski oznámil, že polští experti rozluštili dosud nejasné části záznamu z černých skřínek havarovaného letadla, zachycující poslední vteřiny před katastrofou. Podle médií pilot před zahájením nešťastného manévru zamumlal: "Kdybych nepřistál, tak mě zabijí". Kwiatkowski se k tomu odmítl vyjádřit.

Také další předáci Kaczyńského strany Právo a solidarita (PiS) napadli Tuska. Ten se prý na místě neštěstí objímal s ruským protějškem Vladimirem Putinem, "zatímco mrtvola prezidenta zabalená v ruské rakvi do folie ležela jen několik metrů vedle v blátě"," řekl v televizi poslanec PiS Joachim Brudziński. Vlády se naproti tomu zastal představitel levicové opozice, europoslanec za Stranu demokratické levice (SLD) Wojciech Olejniczak; podle něj Kaczyński i Brudziński "úplně ztratili sebeovládání".

Začátek kampaně?
V nedávných prezidentských volbách se Jaroslaw Kaczyński pokoušel převzít politické následnictví po svém tragicky zesnulém bratru, prohrál ale s kandidátem vládní Občanské platformy Bronislawem Komorowským. V listopadu však mají být komunální volby a některá média považují Kaczyńského výpady na začátek kampaně k nim. Na podzim 2011 pak budou parlamentní volby.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz