Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajfun Etau vtrhl do Japonska a zabil už 12 lidí

Svět

  7:21
TOKIO - Tajfun Etau zabil v Japonsku nejméně 12 lidí, dalších asi deset osob se pohřešuje. Evakuováno již bylo kolem 2200 obyvatel. Informovala o tom místní policie a veřejnoprávní televize. Zemi by měl tajfun sužovat nejméně do úterý.
Tajfun - ilustrační foto.

Tajfun - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Prudké lijáky a vichry postihly silně východní Japonsko, zatopeno bylo asi 500 domů. Japonská meteorologická agentura varovala, že na různých místech hrozí sesuvy půdy. Většinu obětí mají na svědomí povodně a sesuvy v západním Japonsku.

Tajfun se pohybuje rychlostí 15 kilometrů v hodině a měl by v úterý ráno dorazit do oblasti hlavního města Tokia, kam přinese velké srážky, předpověděla meteorologická agentura.

Na Tchaj-wanu byly v minulých dnech uzavřeny školy a úřady kvůli mohutnému tajfunu Morakot, který způsobil zranění nejméně 14 lidem. Silný déšť a vítr, jež tajfun doprovázejí, si rovněž vyžádaly zrušení řady leteckých spojů.

Tajfuny pravidelně zasahují Čínu, Tchaj-wan, Filipíny a Japonsko od srpna až do konce roku. Sílu obvykle nabírají z teplých vod Tichého oceánu nebo Jihočínského moře; nad pevninou pak slábnou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat