16. září 2018 7:18, aktualizováno  13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tajfun Mangkhut na Filipínách připravil o život nejméně 64 lidí, počet obětí se může vyšplhat ke stovce

Nejméně 25 lidí zabil na Filipínách mohutný tajfun Mangkhut, který se v sobotu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejméně 25 lidí zabil na Filipínách mohutný tajfun Mangkhut, který se v sobotu... | foto: ČTK

MANILA Nejméně 64 lidí zabil na Filipínách mohutný tajfun Mangkhut, který se v sobotu přehnal přes sever souostroví. S odvoláním na informace filipínské policie to uvedla agentura AP. Dalších 45 osob se podle AP pohřešuje, zraněno bylo 33 lidí. Ostatní zdroje zatím uvádějí bilanci nižší, zhruba 50 mrtvých. Většinu obětí si vyžádaly sesuvy půdy v horských oblastech. Vzhledem k tomu, že řada silnic je neprůjezdná a na mnoha místech nefunguje telefonické spojení, nejsou veškeré dopady živlu ještě známy.

Tajfun na čínskou pevninu udeřil odpoledne místního času (dopoledne SELČ) v oblasti města Tchaj-šan, provázel ho vichr o rychlosti 162 kilometrů v hodině.

Téměř půl milionu lidí ze sedmi měst v provincii Kuang-Tung bylo evakuováno, tisíce lodí se musely vrátit do přístavů, kasina v čínské správní oblasti Macao, která je známá jako ráj hráčů, vůbec poprvé zůstala zavřená a život v Hongkongu se podle agentur prakticky zastavil. Úřady vyzvaly lidi, aby nechodili do oblasti hongkongského přístavu Victoria Harbour. Vichřice v tomto městě strhla stavební jeřáb a voda tu, stejně jako v Macau, zaplavila celé ulice.

V Hongkongu při bouři utrpělo zranění přes 110 lidí. Vlny dosahovaly výšky 3,5 metru a na pevninu vyplavovaly z moře ryby. V náporech větru se kývaly mrakodrapy a okenní tabulky se třásly. „Trvalo to dost dlouho, nejméně dvě hodiny, dělalo se mi špatně,“ řekla jedna z obyvatelek výškové budovy.

Na hongkongském mezinárodním letišti bylo zrušeno přes 800 letů. Toto opatření se dotklo více než 100 000 cestujících.

Na Filipínách si Mangkhut vyžádal životy desítek lidí

V Macau podle hlášení místních úřadů zatím utrpělo při bouři zranění pět lidí. Město zažilo loni v srpnu ničivé záplavy v důsledku tajfunu Hato, při kterých zahynulo deset lidí. Na adresu místního meteorologického ústavu se následně snesla obvinění z neschopnosti a korupce.

V Číně byly před příchodem tajfunu, nazvaného místními médii Král bouří, uzavřeny přístavy, rafinérie a velké průmyslové podniky. Do některých míst byly z preventivních důvodů omezeny dodávky proudu. Podle agentury Reuters panují obavy, zda nebude ohrožena výroba cukru v provincii Kuang-Tung, odkud pochází desetina čínské produkce této komodity. Agentura AP uvedla, že byl přerušen provoz rychlovlaků i některých běžných vlaků mezi provinciemi Kuang-tung a Chaj-nan.

Na Filipínách si Mangkhut vyžádal životy desítek lidí. Podle agentury DPA ve městě Itogon zavalil sesuv půdy dům, v němž žilo nejméně 40 důlních dělníků. Podle starosty Itogonu přišlo o život zřejmě i více než 30 dalších obyvatel města.

ČTK