Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajfun Megi míří na Čínu, na Filipínách zabil deset lidí

Svět

  8:45
BAGUIO (FILIPÍNY) - Nejméně deset lidí zahynulo a devět utrpělo zranění na Filipínách v důsledku průletu tajfunu Megi, jehož lijáky bičují severní část souostroví i dnes.

Tajfun Megi řádil na Filipínách, zabil deset lidí. foto: Reuters

Část obětí utonula, několik lidí zabily padající stromy, jednoho člověka zasáhl smrtelně proud z poškozeného elektrického vedení. Zřícené střechy a vyvrácené stromy dalším lidem způsobily zranění.

Některé oblasti v severní provincii Isabela zůstávají i dnes bez dodávek elektřiny, přerušena je kvůli prudkému vichru i silniční doprava. Vichr vyvracel stromy i sloupy telefonního a elektrického vedení, které zablokovaly pozemní komunikace. Tisíce lidí byly přinuceny hledat za nulové viditelnosti útočiště ve vládních ubytovnách.

Megi se přesunuje západním směrem nad Jihočínské moře, ovšem záplavové lijáky stále dopadají na filipínský ostrov Luzon. Silně prší i v hlavním městě Manile. Během dneška je tajfun očekáván v jižní Číně a ve Vietnamu, kde lijáky v minulých dnech přinutily k evakuaci 140.000, respektive 126.000 obyvatel.

Filipínské souostroví je každoročně zasaženo dvěma desítkami tajfunů, z nichž některé mají na svědomí množství lidských životů. Loni na podzim si tajfuny Ketsana a Parma vyžádaly přes tisíc obětí na životech a deset milionů obyvatel bylo postiženo.

Megi je nejsilnější tajfun za poslední čtyři roky. Jeho větry nad Filipínami dosahovaly rychlosti 225 kilometrů v hodině s nárazy až 260 kilometrů. Při průletu nad horskou oblastí Luzonu mírně zeslábly.

Záplavy hlásí i Thajsko, kde zahynuli čtyři lidé a tisíce domů se ocitly pod vodou. Úřady kromě lidí evakuovaly také stovku slonů z turisty vyhledávané lokality severně od hlavního města Tchaj-peje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat