Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajfun Rammasun se přehnal přes Filipíny. Zabil nejméně 25 lidí

Svět

  7:33
MANILA - Nejméně 25 mrtvých si podle nové bilance vyžádal tajfun Rammasun, který v noci na středu přecházel přes Filipíny. Statisíce obyvatel země strávily noc v evakuačních střediscích, aby unikly před prvním tajfunem letošní sezóny, napsala agentura Reuters.

Filipínský rybář se připravuje na tajfun. foto: ČTK

Tajfun Rammasun (v thajštině "bůh hromu"), pro který na Filipínách používají také jméno Glenda, doprovázel vítr o rychlosti až 250 kilometrů za hodinu, když v úterý večer místního času zasáhl východní okraj Filipín.

Chaos v hlavním městě

Střed tajfunu dnes ráno minul jižně filipínské hlavní město Manilu. Silný vítr přesto do metropole s 12 miliony obyvatel zanesl chaos. Všechny vládní úřady, finanční trhy a školy zůstanou dnes uzavřené. Za poslední dva dny Filipíny zrušily více než 250 mezistátních a vnitrostátních letů.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ministerstva sociálních věcí v celé zemi opustilo domovy na 450 000 lidí, kteří vyhledali bezpečnější útočiště. Bouře při svém postupu strhávala sloupy elektrického vedení a vyvracela stromy. Tajfun bude podle meteorologů dnes pokračovat nad mořem směrem k jižnímu pobřeží Číny.

Tajfuny na Filipínách

Filipíny každý rok zasáhnou asi dvě desítky silných bouří, které si často vyžádají oběti na životech. V listopadu loňského roku zasáhl Filipíny tajfun Haiyan, který si vyžádal 7300 mrtvých nebo pohřešovaných.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...